Reklama

Polityka i prawo

Rosyjska dezinformacja w rocznicę zbrodni wołyńskiej. ONZ ma dość

onz
Fot. United Nations Photo/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

„Ponawiamy nasz apel do Rosji o zaprzestanie wrogich kampanii dezinformacyjnych przeciwko Ukrainie” – czytamy we wspólnym oświadczeniu ponad 45 państw, w tym Polski. W rocznicę zbrodni wołyńskiej Kreml z premedytacją uderzył w Kijów, posługując się kwestią pamięci ofiar.

„W rocznicę zbrodni wołyńskiej Rosja na forum ONZ zaatakowała Ukrainę między innymi cynicznie wykorzystując pamięć ofiar” – wskazał Krzysztof Szczerski, Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Głośna krytyka Kremla

Rosja została zbojkotowana przez ponad 45 krajów, w tym Polskę, co potwierdza ich wspólne oświadczenie wydane w tej sprawie.

Podkreślono w nim jednoznacznie, że rządy państw potępiają Moskwę za „ponowne nadużycie swojej pozycji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ do szerzenia dezinformacji".

Stanowczo krytykują ciągłe wysiłki Kremla mające na celu zniekształcanie historii dla jego własnych celów politycznych, poprzez m.in. „niezwykle szkodliwe” fake newsy o państwach sąsiednich, w tym nazywani ich jako „neofaszystów” czy „neonazistów”.

Problemy rosnącego w skali globalnej neonazizmu i antysemityzmu zasługują na konstruktywną dyskusję. Żałujemy, że nie było to dzisiaj intencją Rosji.
Wspólne oświadczenie ponad 45 państw dotyczące działań Rosji

Czytaj też

Odwrócić uwagę

W oświadczeniu wskazano, że Rosja podjęła kolejną cyniczną próbę usprawiedliwienia niesprowokowanej i naruszającej prawo inwazji na Ukrainę.

Zdaniem ponad 45 państw, Kreml stara się odwrócić uwagę społeczności międzynarodowej od rażących naruszeń postanowień Karty Narodów Zjednoczonych oraz innych regulacji międzynarodowych.

Czytaj też

Apel do Rosji

„Potwierdzamy nasze poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy (...)” – czytamy w oświadczeniu.

Znajduje się w nim również apel rządów do Rosji o zaprzestanie wrogich kampanii dezinformacyjnych przeciwko Ukrainie, a także zaprzestanie agresji i wycofanie się z Ukrainy.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze