Reklama

Armia i Służby

Duchowny wzywał do mordowania ukraińskich cywilów

wojna ukraina sbu duchowny
Fot. Defense of Ukraine (@DefenceU)/СБ України (@ServiceSsu)/Twitter

Duchowny Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wzywał do mordowania ukraińskich cywilów, kwestionował państwowość tego kraju i usprawiedliwiał rosyjską inwazję. Prokremlowskie hasła wygłaszał publicznie w mediach.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zgromadziła materiał dowodowy w sprawie przedstawiciela Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który był zaangażowany w działalność dywersyjną przeciwko Ukrainie. Mowa o Andriju Tkaczowie. 

Jak podaje SBU, w 2013 r. został szefem wydziału misyjnego Diecezji Kijowskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego oraz prezenterem kanały telewizyjnego „Ruś Kijowska". 

Czytaj też

Posiadając możliwość publicznego nagłaśniania sprawy, zaczął aktywnie szerzyć prorosyjskie narracje w mediach, np. kwestionował ukraińską państwowość. Z czasem wyjechał do Moskwy i po inwazji poparł działania Kremla. 

Duchowny stworzył własne kanały na Telegramie oraz YouTube, gdzie udostępnia swoje „kazania". Wzywa w nich do mordowania ludności cywilnej Ukrainy. Łączna liczba subskrybentów wynosi 1,3 mln. 

Przedstawiciel cerkwi wypowiada się również w prokremlowskiej telewizji. Tam m.in. usprawiedliwia zbrojną agresjęwobec naszego wschodniego sąsiada. 

Czytaj też

Ponadto, SBU wskazuje, że Andrij Tkaczow zasugerował, aby Rosjanie zamieścili religijne hasła na pociskach, które służą do ostrzału ukraińskich miast. 

Służby podjęły działania na rzecz pociągnięcia duchownego do odpowiedzialności. Jednak działania są utrudnione ze względu fakt, że przebywa na terytorium Rosji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze