Reklama

Armia i Służby

Kijów: propagandysta Putina wpadł w ręce SBU

rosja propagandysta SBU
Zatrzymanie propagandysty. Materiał z operacji SBU.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w Kijowie „wrogiego propagandystę”, który publicznie usprawiedliwiał rosyjską inwazję i agresję. Przez wiele miesięcy ukrywał się w klasztorze. 

Reklama

Zatrzymanym jest stołeczny bloger, który zajmował się tworzeniem publikacji na zlecenie dla rosyjskich agencji informacyjnych i mediów objętych sankcjami. To także założyciel tzw. „klubu rosyjskiego” – wskazuje SBU w komunikacie.

Reklama

W materiałach twierdził, że zajęcie Krymu i wschodnich regionów Ukrainy przez putinowskie siły jest uzasadnione. Popularyzował również działalność okupantów oraz władz samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej. 

Czytaj też

Ukrywał się w klasztorze

W sierpniu ub. r. mężczyzna został poinformowany o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, po czym uciekł. Jak się okazało, ukrywał się na terenie Męskiego Klasztoru Zwiastowania Pańskiego UPC (MP). Funkcjonariusze SBU go zlokalizowali i zatrzymali. 

Reklama
bloger ruski SBU
Mężczyzna zatrzymany przez SBU. Materiały SBU.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Czytaj też

Narzędzie rosyjskich specsłużb

Według śledztwa propagandowe materiały blogera były „aktywnie wykorzystywane przez rosyjskie służby specjalne do przeprowadzania sabotażu informacyjnego przeciwko Ukrainie” – podkreśla SBU. 

Mężczyzna w zamian za tworzenie treści o określonej narracji otrzymywał wynagrodzenie od okupantów. 

Sąd zastosował wobec zatrzymanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama