Reklama

Armia i Służby

Ćwiczenia USA w Afryce. Po raz pierwszy z uwzględnieniem cyberobrony

Justified Accord 22
Justified Accord 22
Autor. Capt. Abigail Hammock/www.dvidshub.net/Domena publiczna

Kwestie związane z cyberobroną zostaną po raz pierwszy w historii włączone do programu największych amerykańskich ćwiczeń wojskowych we Wschodniej Afryce. Opracowano już plan wydarzenia.

Reklama

Amerykańscy i kenijscy planiści wojskowi spotkali się w Nairobi (Kenia) w dniach 5-9 grudnia br., aby omówić i sfinalizować koncepcję największego ćwiczenia US Africa Command w Afryce Wschodniej – informuje US Army. Mowa o „Justified Accord 23” (JA 23).

Reklama
Justified Accord 22
Zdjęcie z ćwiczeń Justified Accord 22.
Autor. Capt. Abigail Hammock/www.dvidshub.net/Domena publiczna
Reklama

Wydarzenie ma odbyć się w dniach 13-24 lutego 2023 r. Jego organizatorem jest U.S. Army Southern European Task Force (SETAF-AF). W inicjatywie weźmie udział ponad 20 państw z trzech kontynentów, aby „zwiększyć gotowość partnerów do realizacji misji pokojowych, reagowania kryzysowego i pomocy humanitarnej”.

Kenia będzie gospodarzem działań w Nairobi i Isiolo, podczas gdy Uganda, Rwanda i Dżibuti zorganizują dodatkowe ćwiczenia.
US Army

Czytaj też

Po raz pierwszy w historii

JA 23 obejmuje m.in. ćwiczenia terenowe oraz z zakresu niesienia pomocy humanitarnej, a także kurs dla specjalistów Unii Afrykańskiej. Co należy podkreślić, po raz pierwszy w historii w ramach wydarzenia odbędzie się również szkolenie z zakresu cyberobrony.

To pierwsza edycja ćwiczenia, która uwzględnienia zagadnienia „cyber”.
US Army

Decyzja o włączeniu elementu „cyber” do inicjatywy jest efektem docenienia tej domeny jako istotnego komponentu bezpieczeństwa i obrony.

 „Cyberprzestrzeń jest coraz ważniejszym aspektem naszego codziennego życia i ma wpływ zarówno na nasze operacje cywilne, jak i wojskowe” – wskazuje ppłk Kendra Tippett z SETAF-AF.

Jej zdaniem, aby móc podejmować działania w tym obszarze, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat cyberzagrożeń. Tylko poprzez ich zrozumienie możliwa jest skuteczna cyberobrona.

Czytaj też

Podnieść zdolności

Przedstawicielka wojska wyjaśnia, że w szczególności takie państwa jak Kenia i Uganda podczas JA 23 skoncentrują się na „kluczowych kwestiach cyber”. Wymienia np. identyfikację incydentów, wykrywanie zagrożeń, gromadzenie danych, neutralizację cyberataków i eliminację ich skutków.

„Współpraca w cyberprzestrzeni z partnerami z Afryki i dzielenie się najlepszymi praktykami finalnie podniesie nasze zdolności w zakresie cyberobrony przed wrogimi podmiotami, które są zainteresowane zakłócaniem działania infrastruktury krytycznej i utrudnianiem prowadzenia operacji wojskowych i cywilnych” – podkreśla ppłk Kendra Tippett.

Justified Accord 22
Zdjęcie z ćwiczenia Justified Accord 22.
Autor. Capt. Abigail Hammock/www.dvidshub.net/Domena publiczna

Przypomnijmy, że siedziba SETAF-AF znajduje się we włoskim mieście Vicenza. To te siły w głównej mierze są odpowiedzialne za planowanie i organizowanie ćwiczeń Justified Accord, które co roku odbywają się w Afryce Wschodniej.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama