Reklama

Armia i Służby

płk dr inż. Mariusz Chmielewski / fot. CyberDefence24.pl

Płk dr inż. Chmielewski: Budowa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zostanie ukończona w terminie [WIDEO]

„Na razie wszystkie dokumenty, które pan generał (gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor NCBC – przyp. red.) jako pełnomocnik złożył, nie pokazują żadnych opóźnień” – deklaruje w rozmowie z naszym portalem płk dr inż. Mariusz Chmielewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC), odnosząc się do terminu osiągnięcia zdolności operacyjnej Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jak dotąd, proces formowania polskich cybersił idzie zgodnie z planem.

W rozmowie z naszą redakcją płk dr inż. Mariusz Chmielewski omawia wyzwania, jakie wiążą się z procesem formowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (WOC). Jednym z nich jest stworzenie odpowiednich struktur wojskowych.

Ponadto, wskazuje, że obecnie niewiele państw utworzyło swoje jednostki „cyber” w ramach sił zbrojnych. Wynika to z faktu, że każdy kraj UE i/lub NATO „ma swoje podejście do formułowania tego typu działań”.

„My w Wojsku Polskim mamy wyspecjalizowaną jednostkę – Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – która ma bardzo wielu specjalistów zajmujących się szerokim spektrum działań, którzy posiadają unikalne kompetencje budowane od wielu lat na rzecz tego, aby Ministerstwo Obrony Narodowej mogło realizować swoje działania” – tłumaczy na łamach CyberDefence24.pl płk dr inż. Mariusz Chmielewski.

Pozostaje jednak pytanie, czy wszystkie wyzwania uda się pokonać i zdolność operacyjna WOC zostanie osiągnięta zgodnie z planem?

„Zrobimy wszystko, żeby tak się stało. Nie będę ukrywał, że budujemy struktury po to, aby urealnić stawiane przed nami zadania. Bardzo profesjonalnie i rzetelnie podchodzimy do tego, co robimy” – mówi przedstawiciel NCBC. Jak dodaje: „Na razie wszystkie dokumenty, które pan generał (gen. bryg. Karol Molendadyrektor NCBC – przyp. red.) jako pełnomocnik złożył, nie pokazują żadnych opóźnień” – twierdzi płk dr inż. Mariusz Chmielewski.

Każdy z nas tworzy bezpieczeństwo kraju”

W rozmowie zastępca dyrektora NCBC odnosi się również to kwestii świadomości społecznej, która – jego zdaniem – odgrywa niebagatelną rolę w walce z zagrożeniami hybrydowymi.

„Każdy z nas tworzy bezpieczeństwo kraju. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo Polski bierze na siebie system obronny i ochronny. Biorąc pod uwagę doświadczenia pracy w NCBC, widzę wprost, że to od użytkownika końcowego, od tego pojedynczego atomu w naszej sieci zależy to, w jaki sposób ewentualne cyberzagrożenia dotykają tych sieci, które wykorzystujemy” – tłumaczy dla CyberDefence24.pl.

Nie bez znaczenia dla cyberbezpieczeństwa państwa jest współpraca międzysektorowa. W rozmowie z naszym portalem płk dr inż. Mariusz Chmielewski wskazuje na problem, który należy rozwiązać. „Problemem wielu podmiotów jest to, że indywidualne ambicje pojedynczych instytucji bardzo często wpływają na pewne blokady informacyjne – a tak nie powinno być” – twierdzi.

Dezinformacja jak wirus

Dezinformacja ma charakter zjawiska wirusowego i rozprzestrzenia się tak jak zjawisko wirusowe, a więc jeśli jesteśmy w stanie aplikować analogię w tym względzie, to możemy sobie wyobrazić formę szczepionek, które w określony sposób są w stanie chronić ekosystem czy infrastrukturę teleinformatyczną (…), żeby walczyć z pewnymi elementami” – mówi w rozmowie z CyberDefence24.pl zastępca dyrektora NCBC.

Jak dodaje: „Zawsze wirus pozostaje w jakiejś utajonej postaci w sieci społecznościowej”.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (2)

  1. admin

    Każdy informatyk zatrudniony w sektorze publicznym powinien świadomie działać w strukturze cyberbezpieczeństwa państwa zarówno na polu procedur, soft i hardwarowych ale również w temacie propagandy i dezinformacji. Nie muszą być oni bezpośrednio wpięci w system cyber wojsk MON'u, czy służb MSWiA ale powinni tworzyć sieć obrony na niższym poziomie i budować świadomość wojsk i służb. Oczywiście potrzebne są przepisy, procedury, narzędzia, i budżet ale synergia działań może być w tym obszarze wyjątkowo skuteczna.

  2. rozczochrany

    Na rosyjskim internecie znalazłem portal gdzie są zrzuty ekranu korespondencji polskiego ministra obrony narodowej z urzędnikami, notatki służbowe, sprawozdania z testów nowej broni na poligonie, korespondencja premiera z ministrami, na temat polityki zagranicznej, spraw obronnych, działań polskich na Białorusi i Ukrainie, informacje na temat, wydarzeń i planów dotyczących armii jakich trudno szukać na polskich portalach dotyczących obronności, bo nie są jeszcze ujawnione, ale już nie są tajne, bo obce wywiady już wiedzą co i jak.

Reklama