Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Policja zatrzymała sprawców licznych oszustw

sport bieganie
Sportowe obuwie
Autor. Muddu36/Pxhere/CC0

Policja zatrzymała oszustów, których ofiarami padło ponad 160 osób. W centrum zainteresowania sprawców znajdowały się drogie, markowe buty. Do aresztu trafili nastolatkowie.

Jak przekazało nam Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) sprawcy w ramach procederu posługiwali się fałszywymi kontami na jednej z popularnych platform społecznościowych i portalu sprzedażowym. Za ich pomocą szukali ofert sprzedaży limitowanych edycji markowych butów sportowych. Wśród nich znajdowały się produkty o wartości kilkuset tysięcy złotych

Czytaj też

Przesyłki z butami

Po nawiązaniu kontaktu ze sprzedającym, zatrzymani nalegali, że chcą zakupić obuwie, dokonując zapłaty za pobraniem. Paczkę mieli zamówić i opłacić sami. 

„Ofiary miały podać tylko adres mailowy, na który zostanie wysłana etykieta do nadania paczki. Przesłana wiadomość mailowa była jednak fałszywa, a przesyłki przestępcy mogli odebrać bez żadnej opłaty. Wyłudzone w ten sposób buty, były przez oszustów ponownie sprzedawane w sieci” – opisuje sprawę CBZC.

Reklama

Sprawcy czuli się bezkarni

Według ustaleń policji, proceder trwał co najmniej od lutego ubiegłego roku. W tym czasie wyłudzono kilkaset paczek, których wartość sięga ponad 400 tys. zł

„Sprawcy czuli się bezkarnie, ponieważ przesyłki były zamawiane, wykorzystując fałszywe dane, a w momencie odbioru paczki zawsze byli zamaskowani, co uniemożliwiało ich identyfikację” – tłumaczy biuro. 

Czytaj też

Zatrzymano młodych oszustów

Na podstawie zgromadzonych informacji funkcjonariuszom CBZC z Krakowa udało się wytypować 2 osoby, które stały za oszustwami.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu wszczęła śledztwo, w ramach którego włączono dotychczas ponad 60 wcześniej umorzonych postępowań z terenu całego kraju.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Na terenie jednego z powiatów województwa dolnośląskiego na gorącym uczynku zatrzymano 19-latka. Młody mężczyzna był w trakcie odbierania kolejnych 3 przesyłek z markowymi butami. 

W tym samym dniu w ręce policji wpadł 18-latek (drugi sprawca). Zatrzymano także 47-latka. Na jego posesji funkcjonariusze znaleźli stosy zniszczonych kartonowych pudełek oraz ubiór, w którym odbierał paczki. 

Reklama

Areszt i zarzuty

W trakcie przeszukania miejsc przebywania mężczyzn zabezpieczono nośniki cyfrowe zawierające liczne dowody w sprawie.

Młodzi oszuści w Prokuraturze Okręgowej w Nowym Sączu usłyszeli łącznie 60 zarzutów. Z kolei 47-latek usłyszał zarzut paserstwa. Wobec nastolatków zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama