Reklama

Armia i Służby

Asystent AI wyszkoli pilotów wojskowych. Ćwiczenia w rozszerzonej rzeczywistości

Autor. northropgrumman.com

Amerykańska agencja DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) wybrała Northrop Grummana oraz University of Central Florida, by opracowały prototyp zestawu słuchawkowego rozszerzonej rzeczywistości wraz z asystentem sztucznej inteligencji (AI), aby pomogły w szkoleniu pilotów wojskowych na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń oraz sytuacji awaryjnych.

Reklama

Piloci wojskowi muszą cechować się wysoką zdolnością do skupienia uwagi oraz wielozadaniowym podejściem do realizacji wyzwań. Radzą sobie często w sytuacjach taktycznych, a w każdej chwili mogą pojawić się sytuacje awaryjne.

Reklama

Wyzwanie stanowi szkolenie pilotów, by potrafili później odpowiednio szybko reagować w danej sytuacji. Powszechnym rozwiązaniem jest na przykład instalacja alarmu, który uruchomi się, kiedy wybuchnie pożar lub pojawi się niewidoczna dla oczu człowieka przeszkoda, bądź innego rodzaju zagrożenie. Pilot musi automatycznie reagować i wiedzieć, jakie działania ma podjąć w sytuacji kryzysowej - podaje New Atlas.

Czytaj też

W ramach programu DARPA Perceptually-enabled Task Guidance (PTG) stworzony ma zostać prototyp, który wesprze pilotów śmigłowców UH-60 Black Hawk, latających zarówno w dzień, jak i w nocy w różnych warunkach pogodowych, przy pomocy wzroku oraz specjalistycznych urządzeń.

Reklama

Asystent AI, - jaki ma zostać opracowany - dostrzeże to, co widzi pilot, wykorzysta technologię zaawansowanego przetwarzania informacji. Będzie także posiadał interfejs rozszerzonej rzeczywistości w zestawie słuchawkowym, co zapewni informacje zwrotne i wskazówki dla pilota w postaci tekstu oraz audio. W ten sposób wojskowi mają być ćwiczeni na jak najbardziej realistycznych warunkach, by później potrafili dostosować się do każdej sytuacji.

„Celem tego prototypu jest poszerzenie szeregu umiejętności pilota” – powiedziała Erin Cherry, starsza managerka programu autonomii w Northrop Grumman. „Pomoże w nauce nowych zadań, rozpoznawaniu i redukcji błędów, skróci czas ich realizacji, a co najważniejsze, pomoże zapobiegać katastrofalnym zdarzeniom” - dodała.

Microsoft dostarczy gogle AR dla armii USA

W kwietniu ub.r. amerykański gigant Microsoft zawarł umowę z armią USA dotyczącą sprzedaży innowacyjnych gogli rzeczywistości rozszerzonej. Łączna wysokość transakcji wyniosła 21,9 mld dolarów w ciągu 10 lat. Gogle bazują na produkcie Microsoftu o nazwie HoloLens - są to inteligentne okulary, które łączą świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Użytkownik widzi świat realny, ale w jego polu widzenia wyświetlają się także cyfrowe wizualizacje. HoloLens są dostępne na rynku, cena za sztukę wynosi w USA ok. 3,5 tys. dolarów.

Czytaj też

Natomiast wykorzystanie technologii VR nie jest niczym nowym w wojsku – dla przykładu, wojska powietrznodesantowe oraz siły specjalne Rosji będą szkoliły żołnierzy przy wykorzystaniu symulatora bazującego na technologii VR. Nowoczesne rozwiązanie powstało na podstawie doświadczeń konfliktu w Syrii. Moskwa zamierza zainwestować w technologię, która może zrewolucjonizować siły zbrojne, w tym sztuczną inteligencję.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama