Reklama

Biznes i Finanse

USA grożą Rosji ograniczeniem eksportu technologii, jeśli dokona inwazji na Ukrainę

Autor. WikiImages / Pixabay

Amerykańska administracja zagroziła wykorzystaniem nowych ograniczeń eksportowych względem Rosji, jeśli ta dokona inwazji na Ukrainę. Jeśli sankcje wejdą w życie, do Rosji przestaną być eksportowane technologie kwantowe, sztucznej inteligencji i inne, mające wpływ na szeroki wachlarz dziedzin gospodarki - od dostępności smartfonów po lotnictwo cywilne.

Reklama

Dziennik "Washington Post" pisze, że administracja prezydenta Joe Bidena rozważa obecnie wykorzystanie nowych narzędzi kontroli eksportu technologii, które są kluczowe dla rozwoju strategicznych gałęzi rosyjskiego przemysłu. Chodzi tu m.in. o branżę sztucznej inteligencji, komputerów kwantowych i przemysł lotniczy.

Reklama

Szersze ograniczenia, na które mogą zdecydować się według źródeł gazety Stany Zjednoczone, obejmują eksport smartfonów, tabletów i konsoli do gier.

Czy USA sparaliżują sankcjami Moskwę tak, jak wcześniej Huaweia?

Reklama

Waszyngtoński dziennik ocenia, że w przypadku zastosowania tak silnych środków ograniczeń eksportu, USA zdecydują się na "opcję atomową", wcześniej wykorzystaną jedynie do sparaliżowania chińskiego potentata telekomunikacyjnego - koncernu Huawei.

Przez zastosowanie drastycznych sankcji obejmujących dostęp firmy do amerykańskich technologii, Huawei odnotował pierwszy w historii spadek rocznych przychodów, który w ub. roku wyniósł niemal 30 proc.

Czytaj też

Dlaczego sankcje USA są tak dotkliwe?

Niemal wszystkie obecnie rozwijane produkty technologiczne korzystają z półprzewodników. Te ostatnie zaś wytwarzane są w oparciu o amerykańskie wzorce projektowe, bądź przy wykorzystaniu oprogramowania z USA.

Potencjalnie, dzięki zaostrzeniu sankcji na Rosję, Stany Zjednoczone zdolne są odciąć Moskwę od możliwości pozyskiwania produkowanych w ten sposób półproduktów dla przemysłu technologicznego.

"Washington Post" pisze, że administracja Bidena pracuje obecnie z sojusznikami z Europy i Azji nad wstępną wersją reguł, które mogłyby powstrzymać napływ kluczowych dla przemysłu w Rosji komponentów do tego kraju.

Branże, które są dla Rosji najważniejsze, to lotnictwo cywilne, przemysł morski i technologie wysokie. Wszystkie korzystają z komponentów takich, jak półprzewodniki. Wszystkie też są dla rosyjskiej gospodarki kluczowe, gdy chodzi o dalszy rozwój i wzrost.

Ewakuacja dyplomatów

W niedzielę Departament Stanu USA zarządził o wycofaniu rodzin całego personelu ambasady Stanów Zjednoczonych w Kijowie, argumentując to "zagrożeniem militarnym ze strony Rosji". Podobną decyzję podjęła Wielka Brytania.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama