Reklama

Armia i Służby

Siły specjalne Rosji będą szkolone przy użyciu technologii VR

Fot. Ministry of Defence of the Russian Federation/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Ministry of Defence of the Russian Federation/Wikimedia Commons/CC 4.0

Wojska powietrznodesantowe oraz siły specjalne Rosji będą szkolić żołnierzy przy wykorzystaniu symulatora bazującego na technologii VR. Nowoczesne rozwiązanie powstało na podstawie doświadczeń konfliktu w Syrii. Moskwa zamierza zainwestować w technologię, która może zrewolucjonizować siły zbrojne, w tym sztuczną inteligencję.

Symulator wirtualnej rzeczywistości „Chameleon VR. Duel” został zaprezentowany podczas wydarzenia Army-2021 International Military-Technical Forum. Nowoczesna technologia będzie służyła do szkolenia oddziałów powietrznodesantowych i sił specjalnych – informuje agencja TASS, powołując się na stanowisko rosyjskiego resortu obrony.

„Chameleon VR. Duel” został opracowany przez zespół specjalistów z Riazańskiej Wyższej Szkoły Dowódczej Wojsk Powietrznodesantowych im. generała armii W.F. Margiełowa. Symulator powstał w oparciu o doświadczenia bojowe sił zbrojnych Rosji w Syrii.

VR pomoże w doskonaleniu umiejętności

Do czego konkretnie będzie służył? Rozwiązanie jest przeznaczone do szkolenia taktycznego oraz treningu strzeleckiego. Ma przyczynić się do podniesienia umiejętności żołnierzy w zakresie działania na polu bitwy zarówno w dzień, jak i w nocy. Chodzi o poprawę obserwacji, rozpoznania terenu czy walki z wykorzystaniem podstawowej broni.

Symulator generuje obraz, który przypomina realne środowisko konfliktu. Podczas treningu rosyjscy żołnierze będą atakowali drugą osobę, która również będzie znajdowała się w wirtualnej rzeczywistości, zamiast sztucznie wygenerowanego wroga. Rozwiązanie „Chameleon VR. Duel” pozwala na jednoczesne zaangażowanie dziesięciu żołnierzy, którzy mogą prowadzić działania przeciwko sobie. W ten sposób mają podnosić swoje umiejętności.

Rosja „ma możliwości by być liderem AI”

O tym, jak ważna dla sił zbrojnych jest nowoczesna technologia mówił podczas Army-2021 International Military-Technical Forum wiceminister obrony Rosji Rusłan Tsalikow. Jak zaznaczył, rozwiązania przyszłości, takie jak sztuczna inteligencja, będą miały ogromny wpływ na obszar bezpieczeństwa i obronności państwa.

„Obecnie rozwiązania AI są wykorzystywane do podniesienia efektywności prowadzonych działań przez rosyjską armię. Mamy wszelkie możliwości, aby stać się liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji” – podkreślił przedstawiciel MON-u.

Wiceminister zwrócił uwagę, że rosyjskie wojskowe zespoły badawcze są skoncentrowane na tworzeniu krajowych rozwiązań, takich jak oprogramowanie czy banki danych, aby rozwijać nowoczesną technologię z myślą o siłach zbrojnych. Trwają także prace nad opracowaniem norm prawnych dotyczących użycia sztucznej inteligencji.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama