Armia i Służby
AI do celów wojskowych. Szczyt w Seulu
W poniedziałek w Seulu rozpoczął się kolejny szczyt związany ze sztuczną inteligencją. Tym razem jednak porusza on kwestie zastosowania AI do celów wojskowych. Jest to drugie takie spotkanie, poprzednie odbyło się w zeszłym roku w Hadze.
Na arenie międzynarodowej coraz częściej dochodzi do spotkań na najwyższych szczeblach, podczas których poruszane są kwestie rozwoju i wykorzystania sztucznej inteligencji. W przypadku Seulu to kolejne takie wydarzenie w tym roku.
Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, w połowie marca w stolicy Korei Południowej odbył się Summit for Democracy. Prezydent kraju Yoon Suk Yeol ostrzegał wówczas, że AI znajdująca się w niewłaściwych rękach stanowi zagrożenie nie tylko dla wolności jednostki, lecz także demokracji.
Czytaj też
Zastosowanie AI przez wojsko. Rozmowy w Seulu
Jak podaje Reuters, w poniedziałek 9 września rozpoczął się kolejny szczyt w Seulu. Tym razem jest to jednak spotkanie poświęcone stricte sprawom sztucznej inteligencji w zakresie wojskowym. Biorą w nim udział przedstawiciele 90 krajów, w tym Stanów Zjednoczonych oraz Chin.
Minister obrony narodowej Korei Płd. Kim Yong-hyun powiedział w swoim przemówieniu podczas szczytu, że wykorzystanie AI przez wojsko na całym świecie znacznie poprawia jego możliwości. Z drugiej strony, może to zadziałać niczym miecz obosieczny z powodu nadużyć.
Czytaj też
Nacisk na udział człowieka w łańcuchu decyzyjnym
Z kolei koreański minister spraw zagranicznych Cho Tae-yul stwierdził, że podczas szczytu konieczne jest poruszenie kwestii prawnych w zakresie AI. Chodzi bowiem o to, aby nie dopuścić do wykluczenia człowieka z łańcucha decyzyjnego dla broni autonomicznych.
Dyskusje związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji na polach walki, tak jak zauważył Kim Yong-hyun, są w zasadzie koniecznością. Wykorzystanie technologii AI przez Ukrainę przeciwko Rosji – do czego nawiązywał w przemówieniu minister obrony – a także Izrael (o czym pisaliśmy na naszych łamach) zwraca uwagę na potrzebę uregulowania tychże kwestii w prawie międzynarodowym.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].