Reklama

Strona główna

Amerykańska alternatywa dla Russia Today

Fot. Petr Kadlec (Wikipedia) CC 3.0
Fot. Petr Kadlec (Wikipedia) CC 3.0

Amerykańska administracja finansuje globalny serwis informacyjny nadawany w języku rosyjskim, którego celem jest zapewnienie alternatywy dla propagandowych mediów rosyjskich, kontrolowanych przez Kreml. Celem stworzenia nowej telewizji jest walką z rosyjską propagandą.

Obecnie serwis nadawany przez Radio Wolna Europa z siedzibą w Pradze, z pomocą waszyngtońskiego Voice of America, jest kierowany do osób rosyjskojęzycznych na całym świecie. Kanał ten formalnie rozpoczął pracę w zeszłym tygodniu, co poprzedziło ciche uruchomienie w ubiegłym roku. 

Nowy serwis informacyjny po rosyjsku rozpowszechniany będzie w Europie za pośrednictwem telewizji kablowej, satelitarnej i online. Nadawane tam treści odzwierciedlać mają amerykańskie próby pomniejszania rosyjskiej dominacji w dezinformacji, o czym rząd USA od dawna ostrzegał, mówiąc o wzroście rosyjskiej propagandy, szczególnie w kanałach takich jak Russia Today.

Kierownictwo kanału twierdzi, że nie ma to być ani propaganda, ani kontrpropaganda - w przeciwieństwie do fałszywych informacji, jakie rozpowszechniają służby rosyjskie np. w Russia Today. Kanał ten ma oferować swoim odbiorcom zrównoważone i dokładnie sprawdzone informacje na temat polityki Kremla.

Czytaj także: Wywiad USA pomoże Europie w walce z hakerami

W nowym rosyjskojęzycznym kanale emitowane są raz w tygodniu programy pod tytułem „Realia Krymu" oraz „Realia Donbasu". Około sześć godzin dziennie zajmują audycje informacyjne na żywo. 

W większości krajów Europy, w tym w byłych republikach radzieckich z dużymi populacjami osób rosyjskojęzycznych, udało się nadawcom wynegocjować umowy z lokalnymi operatorami sieci kablowych, dzięki czemu widzowie mogą oglądać kanał po dostrojeniu swoich telewizorów w domu. W Rosji dystrybucja tego kanału ze zrozumiałych względów jest trudniejsza i widzowie zmuszeni są do oglądania za pośrednictwem satelity, aplikacji web-TV lub online na stronie internetowej sieci.

Reklama

Komentarze

    Reklama