Amerykanie zorganizują konferencję poświęconą 5G. Kolejny krok w stronę technologicznego sojuszu?

24 lutego 2020, 10:03
DONALDJTRUMP
Fot. Joyce N. Boghosian/The White House/Domena publiczna

Stany Zjednoczone zorganizują międzynarodową konferencję poświęconą technologii 5G. Jej głównym tematem będzie kwestia chińskiego giganta Huawei i tego jak zapobieć ekspansji tej firmy. Swój udział zapowiedział prezydent Donald Trump oraz przedstawiciele przedstawiciele firm takich jak Samsung Electronic - powiedział  doradca ds. ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow.

Jak zaznacza agencja Reutera, będzie to jedno z przedsięwzięć w ramach działań Waszyngtonu mających zapobiec wpływowi chińskiego giganta Huawei na technologię telekomunikacyjną piątej generacji. Konferencja miałaby się odbyć za ok. miesiąc.

Wcześniej Kudlow powiedział dziennikowi "Wall Street Journal", że USA chce zbudować infrastrukturę łączności 5G wyłącznie w oparciu o sprzęt produkowany przez amerykańskie firmy. Jak dodał, częścią tych planów mogą być europejskie koncerny takie jak Ericsson i Nokia. W ubiegłym tygodniu media informowały o możliwych planach przejęcia przez USA części bądź nawet całości udziałów w tych spółkach, o czym mówił prokurator generalny USA William Barr.

Wcześniej w tym roku z inicjatywy republikańskiego senatora Marca Rubio oraz ponadpartyjnej grupy polityków w USA wprowadzono ustawę warunkującą dofinansowanie w wysokości miliarda dolarów na inwestycje w zachodnie alternatywy dla chińskich producentów sprzętu łączności, takich jak Huawei czy ZTE.

Amerykańscy senatorowie opowiedzieli się również za tym, aby rząd USA wsparł budowę architektury sieci łączności 5G w oparciu o otwarte technologie. Według zwolenników takiego rozwiązania, pozwoli ono na bezproblemowe wejście nowych graczy na rynek sprzętu sieciowego dla 5G. Nad otwartą architekturą sieci 5G pracuje obecnie kilka grup, które rozwijają swoje technologie w oparciu o już istniejące, dostępne publicznie rozwiązania.

Według "WSJ" w opracowaniu jednolitego oprogramowania do obsługi sieci 5G uczestniczyć mają m.in Dell, Microsoft i AT&T. System miałby zostać uruchomiony w ciągu ok. 18 miesięcy.

Waszyngton oskarża Huawei o szpiegowanie na zlecenie władz w Pekinie i zarzuca firmie, że jej produkty mogą być wykorzystywane jako narzędzia wywiadowcze przez chińskie służby. Władze USA, w tym sekretarz stanu Mike Pompeo i prezydent państwa Donald Trump, wielokrotnie lobbowały, by kraje sojusznicze całkowicie wykluczyły firmę z budowy infrastruktury 5G.

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Pablo
wtorek, 17 marca 2020, 12:55

Tysiące badań dowodzi, że promieniowanie niejonizujące nie jest szkodliwe. Ostatnio w WB badano normy 5G i są dalekie od maksymalnych dopuszczalnych wartości.

Frych
piątek, 6 marca 2020, 16:47

Nie ma realnych podstaw popartych rzetelnymi badaniami naukowymi, aby sądzić, że 5G zmieni coś w kontekście oddziaływania na zdrowie w porównaniu z 4G, nawet można stwierdzić, że będzie bezpieczniejsza pod tym względem.

DobrzePoinformowany
poniedziałek, 24 lutego 2020, 11:23

No zbliża się wielkimi krokami... 5G to będzie samobójstwo...