Reklama

Armia i Służby

Amerykanie pracują nad wirtualnym, cybernetycznie bezpiecznym okrętem

Amerykańska marynarka wojenna poinformowała, że centrum badawcze wojny nawodnej NSWCDD (Naval Surface Warfare Center Dahlgren Division) kieruje budową wirtualnego okrętu USS „Secure”, który będzie wykorzystywany do eliminowania cyberzagrożeń.

Program budowy wirtualnej jednostki jest realizowany wspólnie z trzema dowództwami systemów morskich amerykańskiej marynarki wojennej i różnymi ekspertami – przede wszystkim od spraw bezpieczeństwa informatycznego. Celem tego projektu jest przełożenie w ten sposób wypracowanych rozwiązań do realnie istniejących jednostek nawodnych.

W sumie 28 różnych podmiotów (w tym przedsiębiorstw i ośrodków rządowych) pracuje nad inauguracyjnym testem rozwiązania, który jest planowany na marzec br. Wykorzystany zostanie wtedy wirtualnie stworzony system, w którym będzie można sprawdzać pojawiające się zagrożenia oceniając skuteczność wypracowanych do ich eliminacji rozwiązań.

Amerykanie uważają, że USS „Secure” i jego „załoga” złożona z ekspertów od cyberbezpieczeństwa (wojskowych i cywilnych) pozwolą na zapobieganie w przyszłości cyberatakom oraz na ich szybkie wykrywanie i lokalizowanie.

Zagrożenie tego rodzaju staje się coraz większe, ponieważ poszczególne okręty (w tym przede wszystkim niszczyciele typu "Arleigh Burke" z systemem AEGIS) zaczynają być łączone sieciowo, przekazując sobie np. dane o celach i przejmując kierowanie wystrzelonymi z innego miejsca rakietami (co zwiększa zasięg, na jakim można je wykorzystać).

Reklama

Komentarze

    Reklama