Reklama

Polityka i prawo

60% więcej ataków na sieci NATO w 2016 roku

  • Fot. cosmomayak.ru via Facebook

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podkreślił w swojej ostatniej wypowiedzi, że infrastruktura jego organizacji jest częściej atakowana przez hakerów niż w 2015 roku. Jednak działania Sojuszu pokazują, że wydaje się on przygotowany na odpieranie tych ataków.

Stoltenberg powiedział w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. wyższa niż rok wcześniej. Za większością z nich stały – zdaniem ekspertów – inne państwa.

"Z naszej najnowszej statystyki wynika, że w roku ubiegłym dochodziło miesięcznie do średnio 500 ataków na instalacje NATO, które wymagały poważnej interwencji naszych ekspertów – powiedział Stoltenberg. – To wzrost o 60 proc. w porównaniu z rokiem 2015" – dodał.

Niewątpliwie z tego powodu Sojusz zdecydował się o zwiększeniu kooperacji z Unią Europejską i prywatnymi korporacjami. Wszystkie firmy, z którymi NATO podjęło współpracę informacyjną, należą do światowej czołówki cyberbezpieczeństwa. Wśród nich znajdują się: Cisco, Fortinet, Fire Eye, Symantec.

Stoltenberg ocenił, że ze względu na skalę środków użytych do ataków musiały to być instytucje państwowe innych krajów, a nie prywatni hakerzy.

Dlatego tylko w poprzednim roku wiele rządów podpisało porozumienie z agencją NATO NCIP (NATO Industry Cyber Partnership), na mocy którego ma odbywać się współpraca z firmami, administracją państwową i Sojuszem w celu poprawienia bezpieczeństwa informatycznego.

Sekretarz generalny NATO zwrócił uwagę na groźbę politycznych manipulacji. "NATO otrzymało raporty od niektórych krajów członkowskich, które obawiają się cyberataków podczas wyborów, co mogłoby zagrozić demokracji" – powiedział.

Wśród nich mogą znajdować się Niemcy i Francja, które wielokrotnie podczas 2016 roku ostrzegały, że ich proces wyborczy może być poważnie zagrożony.

Sojusz dysponuje zespołami interwencyjnymi, które w przypadku zagrożenia będą wspierać kraje NATO, pomagając im w lepszej ochronie sieci internetowej.

Czytaj też: Wzrost liczby ataków na sewery KE

O tym, że państwa członkowskie i służby Sojuszu przygotowują się na odparcie takiego zagrożenia świadczy choćby poziom ćwiczeń, jakie są przeprowadzane w Estonii.

Odnosząc się do wypowiedzi prezydenta elekta Donalda Trumpa o NATO, Stoltenberg wyraził "absolutną pewność", że republikański polityk będzie akceptował gwarancje bezpieczeństwa Sojuszu. "Przeprowadziłem rozmowę telefoniczną z Trumpem, który wyjaśnił, że USA czują się nadal zobowiązane wobec NATO" – powiedział Stoltenberg w rozmowie z "Die Welt".

TF/PAP

Komentarze