Reklama

Polityka i prawo

NATO i UE odpowiadają na zagrożenia w cyberprzestrzeni

Przedstawiciele NATO i UE dyskutowali o przyszłości współpracy w obszarze cyberobrony. Ma to być odpowiedź na narastające zagrożenie z cyberprzestrzeni, gdzie liczba i poziom zaawansowania ataków cały czas rośnie.

Podczas rozmów poruszono sprawę NATO Cyber Defence Pledge (deklaracji dotyczącej zdolności cyberobrony, przyjętej na szczycie NATO w Warszawie) oraz implementacji unijnej dyrektywy NIS. Poruszono również kwestię zwiększonej współpracy w takich obszarach jak wymiana informacji. Zintensyfikowana koordynacja działań ma pomóc obu organizacjom na lepszą ochronę przeciwko cyberatakom oraz zwiększyć zdolności ich systemów i sieci do przetrwania ataku, co jest krytyczne w zwalczaniu zagrożeń hybrydowych.

NATO i Unia Europejska pracuje w tym obszarze bliżej niż kiedykolwiek wymieniając informacje pomiędzy zespołami reagowania na kryzysy, dzieląc się najlepszymi praktykami oraz wspólnie trenując i dążąc do lepszego zrozumienia cyberprzestrzeni.

Sorin Ducaru, Asystent Sekretarza Generalnego NATO ds. Nowych wyzwań dla Bezpieczeństwa

Wcześniej w tym roku NATO i EU podpisały Techniczne Porozumienie na tematy Cyberobrony, które stwarza ramy dzielenia się najlepszymi praktykami pomiędzy NATO’s Computer Incident Response Capability a Computer Emergency Response Team of the European Union (CERT-EU). Ćwiczenia to kolejny obszar zacieśniania współpracy pomiędzy NATO a Unią Europejską. Niedługo odbędą się w Estonii ćwiczenia Cyber Coalition Exercise, w których wezmą udział przedstawiciele obu organizacji.

NATO i UE mają wspólny interes, żeby stać się bardziej odpornymi na cyberzagrożenia. Koordynacja cyberbezpieczeństwa i cyberobrony ułatwi nam ochronę sieci krytycznych, od których wszyscy jesteśmy zależni.

Pedro Serrano, Zastępca Sekretarza Generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych

Cyberobrona była jednym z obszarów współpracy wymienionych we wspólne deklaracji NATO–UE ze szczytu NATO w Warszawie, przyjęto tam wspominaną deklarację Cyber Defence Pledge. Określa ona wprost, że konieczność budowy narodowych zdolności cyberobrony wynika z art. 3. Traktatu Waszyngtońskiego (utrzymanie własnych możliwości obrony), jednocześnie jednak kładzie nacisk na współpracę międzynarodową - w tym z UE. W grudniu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini zaprezentują konkretne rozwiązania przekształcenia zapowiedzianych inicjatyw współpracy w rzeczywiste działania.

Czytaj też: NATO w cyberprzestrzeni po szczycie w Warszawie

Reklama

Komentarze

    Reklama