Reklama

Strona główna

Atak na Mail.ru – wyciekło ponad 25 mln danych osobowych

  • Fot. Virgin Galactic
    Fot. Virgin Galactic

Według szacunków w wyniku łącznie trzech ataków obu hakerów mogło ucierpieć łącznie 25 mln kont obecnych na różnych serwisach, które obecnie należą do firmy teleinformatycznej Mail.ru. Według informacji przekazanych przez rzecznika firmy, dane dostępowe do kont mają po kilka lat i nie są obecnie używane na serwisach, ponieważ zostały zastąpione bezpieczną metodą logowania.

Rzecznik Mail.ru – Nataliya Bogdanovich, podkreśliła, że zbiór danych do których mieli dostęp hakerzy na przełomie lipca i sierpnia tego roku, jest nieaktualny i ma co najmniej kilka lat. Wszystkie dane, które uzyskali hakerzy według firmy są kompletnie bezwartościowe. Trudno jednak się z tym zgodzić ponieważ oprócz danych dostępowych wykorzystywanych przy logowaniu czyli loginu oraz zahashowane hasła, hakerzy uzyskali dostęp do takich informacji jak adresy e-mail, daty urodzeń podane przez użytkowników. W niektórych przypadkach wśród rekordów znajdują się także adresy IP użytkowników for internetowych.


Włamanie do samej bazy danych miało zastąpić przy pomocy najpopularniejszego sposobu – SQL injection, czyli odpowiedniego zapytania do bazy, która przechowywała informacje o użytkownikach. Wykorzystana luka miała znajdować się w starszej wersji silnika vBulletin z 2013, na którym bazowały serwisy.


Najbardziej w wyniku ataku miały ucierpieć portale cfire.mail.ru (CrossFire forum graczy) oraz parap.mail.ru (gra rytmiczna Couple Pa: City Dance) i tanks.mail.ru (Ground War: Tanks). Rozmiar wycieku wynosił odpowiednio 8,9 mln kont oraz dla dwóch pozostałych serwisów 3,9 mln oraz 3,2 mln. Oprócz tego na stronie Leakedsource.com pojawiła się informacja o innych stronach powiązanych z tym atakiem. Chodzi o takie adresy jak portal gry thesecretworld.com, czy ppcgeeks.com, gamesforum.com, freeadvice.com czy ageofconan.com.


Jak podał jedna z osób odpowiedzialnych za portal LeakedSource, przynajmniej połowa z haseł, około 12 mln została bardzo szybko odkryta z powodu zastosowania niezabezpieczonej wariacji algorytmu MD5. Algorytm MD5 obecnie jest najczęściej wykorzystywany do weryfikowania plików udostępnianych publicznie, rzadziej w przypadku haseł z powodu luki wykrytej w samym algorytmie w 2004 roku. Jednak nie to jest najciekawsze, jeżeli chodzi o poziom zabezpieczeń, równie ciekawe są same hasła.

Wśród 5 najpopularniejszych znajdziemy takie hasła jak 123456789 – wystąpiło ponad 250 tys. razy, 12345678 – ponad 200 tys., 123456 – 89 tys., 1234567890 – również 89 tys. razy oraz qwertyuiop – wystąpiło przynajmniej 30 tys. razy. Reszta haseł powtarzających się haseł nie wygląda znacznie lepiej, większość z nich stanowi bardzo proste ciągi, które nie trudno złamać nawet przy pomocy metody bruteforce.


Rosyjskie organy ścigania spodziewają się w najbliższym czasie kolejnych ataków wymierzonych w firmy działające w branży internetowej. Policja doradziła korporacjom na terenie Rosji, wzmocnienie swoich elementów cyberbezpieczeństwa. Obecnie nie jest znana tożsamość ani narodowość hakerów.

 

Czytaj też: Wzrasta bezpieczeństwo rosyjskich banków

Reklama

Komentarze

    Reklama