Reklama

Armia i Służby

DARPA poszukuje firm do badań cyberzagrożeń

  • Fot. ESO
    Fot. ESO

Amerykańska wojskowa agencja DARPA wyciąga dłoń do firm zajmujących się badaniem cyberzagrożeń. Szefowie agencji chcą zaktualizować listę podmiotów, którym będzie można zlecać ściśle tajne badania z zakresu cyberbezpieczeństwa.

DARPA to agencja zaawansowanych projektów badawczych w obszarze obronności (Defense Advanced Research Projects Agency). Wiele z projektów opracowywanych przez tę instytucję dotyczy cyberobrony. Włodarze agencji zdają sobie sprawę z wagi tego zagrożenia, dlatego chcą rozszerzać projekty w tym zakresie.

W tym celu pracownicy agencji przygotowali zapytanie o informację (Request for Information, RFI) dotyczące badań i rozwoju potencjału operacyjnego w cyberprzestrzeni. Ma to na celu rozpoznanie aktualnego stanu ofert rynkowych. RFI pozwoli na uzyskanie informacji o potencjalnych ofertach, jakie mogliby złożyć gracze na rynku cyberbezpieczeństwa. Większość z projektów, nad którymi pracuje DARPA, jest ściśle tajna i może być zlecona niewielkiej liczbie przedsiębiorstw. Dlatego też, jak tłumaczą przedstawiciele instytucji, Agencja musi utrzymać jak najbardziej aktualną bazę potencjalnych wykonawców. Zapytanie ma na celu zwiększenie liczby źródeł, którym będzie można proponować pracę nad tajnymi, wysoko specjalistycznymi badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi.

RFI skierowane jest do przedsiębiorstw, które już dysponują odpowiednimi uprawnieniami pozwalającymi na pracę nad tajnymi rządowymi projektami. Jest to również oferta dla firm, które potencjalnie mogłyby zdobyć uprawnienia, co umożliwiłoby wpisanie ich na listę dostawców usług dla Agencji. Takie przedsiębiorstwa muszą być zdolne do prowadzenia badań nad dopiero kształtującymi się cyberzagrożeniami, a także do rozwijania technologii i zdolności do ich pokonywania .

Firmy odpowiadające na zapytanie agencji muszą uwzględnić w podaniu, jakie jest doświadczenie jej pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz jaką technologią badawczą dysponuje dane przedsiębiorstwo.

To kolejna inicjatywa włodarzy DARPA mająca na celu rozwijanie potencjału w cyberprzestrzeni. W maju szefowie Agencji wystosowali apel do świata nauki, biznesu i administracji rządowej z prośbą o pomoc w opracowaniu nowych rozwiązań ze świata cybersecurity. Partnerzy mają zaproponować innowacyjne rozwiązania i technologie, które pozwolą na zdobycie informacji na temat najnowszego złośliwego oprogramowania  - w różnych jego odmianach. Chodzi też o wypracowanie kanałów komunikacji, które pozwolą dzielić się zdobytymi informacjami ze wszystkimi zainteresowanymi stronami – jednocześnie minimalizując ryzyko, że dane dostaną się w niepowołane ręce. Szefowie DARPA podkreślają, że nie chodzi im o udoskonalanie istniejących rozwiązań, a zupełnie nowe metody działania, które dotąd nie były jeszcze wykorzystywane. Efektem współpracy będzie wieloletni program badający najnowsze zagrożenia w cyberprzestrzeni.


Czytaj też: DARPA szuka innowatorów w cyberbezpieczeństwie

Reklama

Komentarze

    Reklama