Reklama

Polityka i prawo

Europol będzie skuteczniej zwalczać cyberterroryzm

  • Wojciech Drewczyński, fot. Space24.pl

Europol zyskał nowe uprawnienia do walki z cyberterorystami, dzięki którym będzie działał sprawniej i skuteczniej. Większe uprawnienia uzyskał między innymi jednostka odpowiedzialna za walkę z cyberprzestępczością.  

Walka z ekstremistycznymi organizacjami takimi jak Daesh stała się priorytetem dla państw Unii Europejskiej. Aby ją skutecznie prowadzić Europejski Urząd Policji (Europol) potrzebuje więcej uprawnień do zwalczania terrorystów w Sieci.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Komisja Parlamentu Europejskiego LIBE (Wolności Obywatelskie, Sprawiedliwość i Sprawy Wewnętrzne) stosunkiem głosów 40 do 3 przegłosowała 28 kwietnia br. nowe uprawnienia dla Europolu.

Będą one dotyczyć m.in. zwalczania cyberterroryzmu i przestępstw popełnianych w strefie przygranicznej państw Unii Europejskiej. Pozwolą też Europejskiemu Urzędowi Policji reagować szybciej na zagrożenia terroryzmem w Sieci. Nowa legislacja rozszerzy uprawnienia Internet Referral Unit, która jest jednostką odpowiedzialną za unicestwianie propagandy terrorystów i działań ekstremistycznych w Sieci.

Nowelizacja prawa umożliwi także Eurojust (Europejska Jednostka Współpracy Sądowej) pełny dostęp do danych zebranych przez Europol. 

Żeby znowelizowane przepisy mogły wejść w życie, musi jeszcze zatwierdzić je na posiedzeniu plenarnym Parlament Europejski, które zbierze się jeszcze w tym miesiącu.

Zwiększenie uprawnień Europolu nie jest jedyną złą wiadomością dla cyberterrorystów. Tego samego dnia, w którym miało miejsce głosowanie w komisji LIBE, jednostka Europejskiego Urzędu Policji odpowiedzialna za walkę w Sieci - Europol Cybercrime Centre -  podpisała porozumienie o współpracy z fińską firmą F-Secure, należącą do światowej czołówki dostawców rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa.

„Podpisanie porozumienia pomiędzy Europolem i F-Secure poprawi zdolności i przyszłą efektywność w ochronie prawa europejskiego, szczególnie w zakresie zapobiegania, ścigania i udaremniania cyberprzestępstw. Współpraca pomiędzy stróżami prawa i sektorem prywatnym jest najskuteczniejszą drogą do zapewnienia bezpieczeństwa Sieci na terenie Europy, zarówno dla prywatnych użytkowników, jak i firm. Mam pewność, że doskonałe zaplecze techniczne, jakim dysponuje F-Secure, poprawi wyniki naszych śledztw prowadzonych w Europie. Jestem wdzięczny firmie za zawarcie umowy  i mam nadzieję na wiele lat owocnej współpracy” - podsumował podpisanie porozumienia Steven Wilson, szef Europol Cybercrime Centre.

Reklama

Komentarze

    Reklama