Polityka i prawo
10 chętnych na podręczne rozpoznanie elektroniczne dla wojska
Wojsko Polskie jest zainteresowane pozyskaniem plecakowych, lekkich zestawów rozpoznania elektronicznego SIGINT, które mogą trafić między innymi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że do dialogu technicznego w tym zakresie zgłosiło się 10 podmiotów.
Jak poinformował Defence24.pl płk Sławomir Lewandowski, Główny Specjalista w Inspektoracie Uzbrojenia, do dialogu technicznego na „Zestaw plecakowy SIGINT” zgłosiło się 10 podmiotów:
- AM Technologies Sp. z o.o. Sp. k.
- IBCOL Polska Sp. z o.o.
- CENREX Sp. z o.o.
- ROHDE & SCHWARZ Sp. z o.o.
- POLAND – U.S. Operations Sp. z o.o.
- YAGAL Sp. z o.o.
- Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A.
- radioNAV Zbigniew NOWAK
- GMV Aerospace and Defence S.A. i GMV Innovating Solutions Sp. z o.o.
- UNITRONEX POLAND Sp. z o.o. i Siltec Sp. z o.o.
Rozpoczęta procedura ma służyć zgromadzeniu informacji w celu pozyskania plecakowego systemu, pozwalającego na prowadzenie rozpoznania radioelektronicznego na małych odległościach (minimum 5 km dla sygnałów wąskopasmowych) lub w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem. W wypadku prowadzenia działań za pomocą kilku zestawów, powinno to też umożliwić lokalizację urządzeń przeciwnika.
W ten sposób pojedynczy żołnierze (w tym prawdopodobnie między innymi Wojsk Obrony Terytorialnej) zyskają możliwość rozpoznawania działań przeciwnika na podstawie emisji elektromagnetycznych, pochodzących na przykład z systemów łączności. Waga jednego zestawu z oprzyrządowaniem i plecakiem ma nie przekroczyć 9 kg. Ma on być przystosowany do montażu na pojazdach, operowania w układzie stacjonarnym w ramach sieci posterunków monitoringu, i namierzania, oraz pracy w dzień i w nocy.
Plecakowy system SIGINT ma być zdolny do pracy w zakresie częstotliwości, 20 MHz – 8 GHz (preferowany jest 3 MHz – 8 GHz). Z kolei zakres temperatur określono na -10 do +40 stopni Celsjusza.
Dialog techniczny na plecakowy system SIGINT (SIGnals INTelligence) ma służyć ocenie możliwości spełnienia wstępnych wymagań przez oferowany system, sprecyzowaniu uwarunkowań dotyczących zabezpieczenia logistycznego, bezpieczeństwa dostaw oraz szkolenia, oszacowaniu kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania sprzętu oraz wyznaczeniu ram czasowych tego procesu.