Armia i Służby
Zespół reagowania na cyberataki PSE doceniony przez międzynarodową organizację
Funkcjonujący od półtora roku Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych został akredytowanym członkiem międzynarodowej organizacji Trusted Introducer - poinformował we wtorek operator.  
To spore wyróżnienie, bo dotąd takie akredytacje miały tylko trzy zespoły w Polsce. W lutym br. CERT (ang. Computer Emergency Response Team) PSE został przyjęty do międzynarodowej organizacji na rzecz współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa – "Trusted Introducer", a w czerwcu - po pozytywnym wyniku dwóch niezależnych audytów przeprowadzonych przez CERT Polska i CERT Orange Polska - otrzymał status "Akredytowanego Zespołu CERT”.
Dołączenie do wąskiego grona akredytowanych zespołów jest dowodem docenienia wysiłków na rzecz zbudowania kompetentnego i wiarygodnego CERTu. Otwiera także drogę do szerszej współpracy z innymi europejskimi zespołami, a w efekcie – sprawniejsze, szybsze i efektywniejsze reagowanie na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego w PSE S.A.
Jak dodał dr Kister najbardziej ambitnym zadaniem, wynikającym wprost ze strategii PSE, jest zbudowanie silnego E-CERT, czyli Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe dla całego sektora elektroenergetycznego. "Akredytacja, a następnie certyfikacja przez Trusted Introducer przybliżają nas do osiągnięcia tego celu i wzmocnienia współpracy na rzecz cyberbezpieczeństwa" – powiedział dyrektor departamentu bezpieczeństwa i pełnomocnik zarządu ds. ochrony infrastruktury krytycznej w PSE.
Czytaj też: Rok NC Cyber: 14 tysięcy zgłoszeń i rozwój współpracy partnerskiej
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) to operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) w Polsce. Spółka jest własnością skarbu państwa o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Zakres jej odpowiedzialności określony jest w ustawie Prawo energetyczne.
PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju. Odpowiada za bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej wraz z połączeniami transgranicznymi. PSE udostępniają także - na zasadach rynkowych - zdolności przesyłowe dla realizacji wymiany transgranicznej. PSE są właścicielem ponad 14 tys. kilometrów linii oraz ponad 100 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany