Reklama

Armia i Służby

Zespół reagowania na cyberataki PSE doceniony przez międzynarodową organizację

Siedziba PSE / Fot. Energetyka24
Siedziba PSE / Fot. Energetyka24

Funkcjonujący od półtora roku Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych został akredytowanym członkiem międzynarodowej organizacji Trusted Introducer - poinformował we wtorek operator.  

To spore wyróżnienie, bo dotąd takie akredytacje miały tylko trzy zespoły w Polsce.  W lutym br. CERT (ang. Computer Emergency Response Team) PSE został przyjęty do międzynarodowej organizacji na rzecz współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa – "Trusted Introducer", a w czerwcu - po pozytywnym wyniku dwóch niezależnych audytów przeprowadzonych przez CERT Polska i CERT Orange Polska - otrzymał status "Akredytowanego Zespołu CERT”. 

Dołączenie do wąskiego grona akredytowanych zespołów jest dowodem docenienia wysiłków na rzecz zbudowania kompetentnego i wiarygodnego CERTu. Otwiera także drogę do szerszej współpracy z innymi europejskimi zespołami, a w efekcie – sprawniejsze, szybsze i efektywniejsze reagowanie na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego w PSE S.A.

dyrektor departamentu bezpieczeństwa i pełnomocnik zarządu ds. ochrony infrastruktury krytycznej w PSE dr Łukasz Kister

Jak dodał dr Kister najbardziej ambitnym zadaniem, wynikającym wprost ze strategii PSE, jest zbudowanie silnego E-CERT, czyli Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe dla całego sektora elektroenergetycznego. "Akredytacja, a następnie certyfikacja przez Trusted Introducer przybliżają nas do osiągnięcia tego celu i wzmocnienia współpracy na rzecz cyberbezpieczeństwa" – powiedział dyrektor departamentu bezpieczeństwa i pełnomocnik zarządu ds. ochrony infrastruktury krytycznej w PSE.

Czytaj też: Rok NC Cyber: 14 tysięcy zgłoszeń i rozwój współpracy partnerskiej

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) to operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) w Polsce. Spółka jest własnością skarbu państwa o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Zakres jej odpowiedzialności określony jest w ustawie Prawo energetyczne.

PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju. Odpowiada za bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej wraz z połączeniami transgranicznymi. PSE udostępniają także - na zasadach rynkowych - zdolności przesyłowe dla realizacji wymiany transgranicznej. PSE są właścicielem ponad 14 tys. kilometrów linii oraz ponad 100 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama