Reklama

Social media

Nośniki pamięci jak ludzki mózg? Samsung i Harvard mają koncepcję

Fot. Gerd Altmann/Pixabay
Fot. Gerd Altmann/Pixabay

Samsung i naukowcy z Uniwersytetu Harvarda pracują wspólnie nad technologią, która pozwoliłaby na produkowanie nośników pamięci opartych o budowę ludzkiego mózgu. Takie rozwiązanie ma pozwalać na przechowywanie w elektronicznym urządzeniu ogromnych ilości danych i budowę w przyszłości w pełni inteligentnych maszyn.

Informacje na temat planów opracowania nowej technologii koncern Samsung i naukowcy z Uniwersytetu Harvarda poinformowali na łamach naukowego magazynu „Nature”.

Nowa koncepcja

Prace obu partnerów opierają się na rozwiązaniach tzw. inżynierii neuromorficznej, która zakłada przeniesienie do nośników pamięci sposobu, w jaki funkcjonuje ludzki mózg.

Na przeszkodzie w zastosowaniu takiego rozwiązania stała do tej pory kwestia skomplikowanej struktury i sposobu działania mózgu człowieka. Teraz jednak badacze twierdzą, że mają nową koncepcję w tym zakresie.

Mózg w chipie 3D

Według zapowiedzi naukowcy zamierzają użyć zestawu nanoelektrod, które pozwalałyby zarejestrować zarówno to, gdzie neurony w mózgu się łączą, jak i siłę tych połączeń.

W założeniach można by skopiować te dane i „wkleić" je do sieci chipów 3D, niezależnie od tego, czy jest to zwykła pamięć flash, czy też pamięć RAM.

Nowa koncepcja może służyć jako „skrót" do systemów sztucznej inteligencji, które zachowują się jak prawdziwe mózgi, charakteryzują się elastycznością, uczą się nowych pojęć i dostosowują się do zmiennych warunków. Zdaniem naukowców w przyszłości być może będzie można zobaczyć w pełni autonomiczne maszyny z prawdziwymi funkcjami poznawczymi.

Na drodze do zrealizowania planów badaczy może stać problem ze złożonością. Ponieważ ludzki mózg ma około 100 mld neuronów z tysiąckrotnie większą liczbą połączeń synaptycznych, idealny chip neuromorficzny potrzebowałby około 100 bln jednostek pamięci.

Jest to niewątpliwie trudne wyzwanie dla każdej firmy, które w dodatku nie obejmuje kodu potrzebnego do działania wirtualnego mózgu. Samsung i naukowcy Harvarda zaznaczają, że są dopiero na początku drogi i może minąć jeszcze dużo czasu, zanim ich koncepcja zostanie zrealizowana w praktyce.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama