Reklama

Polityka i prawo

Unijny Certyfikat COVID. Kiedy będzie dostępny i gdzie go szukać?

Fot. zdjęcie poglądowe/Hermann/Pixabay
Fot. zdjęcie poglądowe/Hermann/Pixabay

Obecnie w ramach mObywatela funkcjonuje certyfikat o zaszczepieniu, lecz nie jest to unijny dokument, a jedynie krajowe zaświadczenie - podkreśla Cyfryzacja KPRM, wskazując, że do 25 czerwca pojawi się aktualizacja aplikacji, a wraz z nią Unijne Certyfikaty COVID, uznawane w innych państwach członkowskich. Co jeszcze musisz wiedzieć o nowym rozwiązaniu? 

Jak wskazuje Cyfryzacja KPRM w specjalnym komunikacie, rozporządzenie w sprawie Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) będzie obowiązywało na terenie UE od 1 lipca br. Jednak w tych państwach, które pozytywnie przeszły testy techniczne i są gotowe do ich wydawania oraz weryfikacji, mogą już teraz korzystać z wdrożonego rozwiązania na zasadzie dobrowolności. Jednym z nich jest Polska. 

Z założenia Unijny Certyfikat COVID ma ułatwić podróżowanie po terytorium UE, dlatego też rozwiązanie to zyskuje na popularności, a coraz więcej osób jest zainteresowanych jego posiadaniem. W związku z tym pojawia się szereg pytań: jak go zdobyć, kto może to zrobić i gdzie znaleźć odpowiednią aplikację?

Cyfryzacja KPRM podkreśla, że na tą chwilę jest tylko jedno miejsce, z którego można pobrać Unijny Certyfikat COVID. „To Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Certyfikat znajdziecie po zalogowaniu się (np. profilem zaufanym), w zakładce >>Certyfikaty<< (znajdziecie ją na dole strony). Będąc tam wystarczy wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć >>Pobierz kod QR<<. Później wystarczy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować” - czytamy w komunikacie.

Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie mogą pobrać jedynie te osoby, które są w pełni zaszczepione tj. otrzymały dwie dawki lub przyjęły jednodawkowy preparat (Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki), otrzymały negatywny wynik testy na COVID-19 (czas ważności Certyfikatu to 48 godzin) lub są ozdrowieńcami (Certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Zgodnie z treścią komunikatu przed 1 lipca br. pojawią się nowe możliwości pobrania dokumentu. Certyfikaty dostępne w aplikacjach IKP oraz mObywatelu. Jeśli jesteście w jednej z tych grup – już dziś możecie pobrać swój Certyfikat” - tłumaczy Cyfryzacja KPRM.

Wszystko w telefonie 

Warto jednak pamiętać, że obecnie w ramach mObywatela funkcjonuje certyfikat o zaszczepieniu, lecz nie jest to unijny certyfikat (UCC), a jedynie krajowe zaświadczenie. „Do 25 czerwca pojawi się aktualizacja naszej aplikacji, a wraz z nią – zamiast krajowych zaświadczeń pojawią się uznawane w krajach Unii Europejskiej Certyfikaty COVID. Od tego momentu swój Certyfikat będziecie mieli zawsze pod ręką, razem z innymi dokumentami, w aplikacji mObywatel. Wybierając się na wakacje w UE, wystarczy że na ekranie swojego telefonu pokażecie dostępny tam kod QR” - czytamy w komunikacie.

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi Unijnego Certyfikatu COVID Cyfryzacja KPRM sporządziła zbiór 10 najczęściej pojawiających się zagadnień, udzielając na nie odpowiedzi. Wszystkie znajdują się poniżej. 

  1. Czy certyfikat obecnie dostępny w aplikacji mObywatel jest akceptowany podczas kontroli granicznej?

Teraz w aplikacji mObywatel znajdziecie krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu. Mogą je pobrać osoby w pełni zaszczepione, czyli takie, które przyjęły obie dawki szczepionki lub jednodawkową szczepionkę. Obecnego certyfikatu - ze względu na brak obowiązujących międzynarodowych regulacji prawnych - nie można stosować podczas odprawy granicznej.

Unijny Certyfikat COVID (UCC), uznawany podczas kontroli granicznej, pojawi się w mObywatelu (wraz z tłumaczeniem na język angielski) do 25 czerwca. To nie za późno - rozporządzenie dotyczące UCC zacznie obowiązywać w UE 1 lipca.

  1. Czy certyfikat dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta jest akceptowany podczas kontroli granicznej?

Nie ma takiej gwarancji – kraje UE nie są jeszcze zobowiązane do uznawania tego dokumentu. Mogą, ale nie muszą tego robić. Niepewność zniknie 1 lipca – wtedy zaczną obowiązywać unijne przepisy regulujące tę kwestię. 

  1. Kiedy w aplikacji mObywatel zostanie opublikowany Unijny Certyfikat COVID (UCC)?

Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatel będzie dostępny około 25 czerwca.

  1. Czy dostępny obecnie w aplikacji mObywatel kod może służyć do okazania statusu ozdrowieńca lub negatywnego wynik testu na obecność koronawirusa?

Nie. Dostępny w mObywatelu kod nie zawiera takich informacji, jest powiązany z krajowym certyfikatem potwierdzającym jedynie przyjęcie pełnej dawki szczepienia. Unijny certyfikat, wraz z tłumaczeniem na język angielski, dostępny będzie w mObywatelu około 25 czerwca.

  1. Potrzebuję informacji o szczepieniu w języku angielskim, by pokazać ją na granicy. Czy w mObywatelu znajdę takie informacje?

Jeszcze nie, około 25 czerwca – tak. Dostępne obecnie w mObywatelu zaświadczenie o zaszczepieniu jest dokumentem krajowym. Unijny certyfikat potwierdzający szczepienie (wraz z tłumaczeniem na język angielski) pojawi się w mObywatelu do 25 czerwca.

  1. Potrzebuję informacji o wykonanym teście lub statusie ozdrowieńca. Czy w mObywatelu znajdę takie informacje?

Obecnie dostępne w mObywatelu zaświadczenie jest dokumentem krajowym i zawiera wyłącznie potwierdzenie otrzymania pełnej dawki szczepienia. Unijny certyfikat z informacją o teście i / lub statusie ozdrowieńca, wraz z tłumaczeniem na język angielski, będzie dostępny w mObywatelu około 25 czerwca.

  1. Gdzie znajdę aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do jednego z krajów UE?

Stale aktualizowane informacje znajdziesz na stronie: https://reopen.europa.eu/pl

  1. Czy obcokrajowcy lub osoby bez ważnego dowodu osobistego mogą pobrać aplikację mObywatel, a w niej obecne już krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu, a później Unijny Certyfikat COVID?

Nie. Aplikacja mObywatel jest dostępna wyłącznie dla osób z polskim obywatelstwem, posiadających ważny dowód osobisty.

  1. W jaki sposób obcokrajowiec lub osoba bez ważnego dowodu osobistego może otrzymać aktualny certyfikat?

Certyfikat powinien być wydany (w formie wydruku) w przychodni realizującej Twoje szczepienie. Certyfikat jest dostępny natychmiast po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia.

  1. Skąd pobrać aplikację mObywatel?

Więcej informacji o Unijnym Certyfikacie COVID można znaleźć na stronie:  https://www.gov.pl/certyfikat.

Informacja prasowa Cyfryzacja KPRM

image

Reklama
Reklama

Komentarze