Reklama

Strona główna

UK Digital Strategy: Wielka Brytania gotowa na cyberzagrożenia

Fot. Pixabay

Wielka Brytania opublikowała dokument programowy UK Digital Strategy, który przedstawia sposób w jaki ten kraj zamierza budować swoją politykę w dziedzinie gospodarki cyfrowej. Autorzy opracowania podkreślają, że Wielka Brytania dysponuje środkami, żeby bronić się przed dynamicznie zmieniającymi się zagrożeniami sieciowymi. Uważają, że ich kraj jest przygotowany do skutecznego reagowania na incydenty w cyberprzestrzeni.

Strategia ta została opracowana w brytyjskim Departamencie Kultury, Mediów i Sportu (Department for Culture, Media & Sport) pod kierunkiem sekretarz stanu Karen Bradley. UK Digital Strategy, dokument opublikowany 1 marca 2017 roku, w rozdziale piątym mówi o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni (A safe and secure cyberspace - making the UK the safest place in the world to live and work online) i bezpiecznej pracy w trybie online, a także o bezpieczeństwie cybernetycznym i otwartym internecie.

Zdaniem autorów brytyjskiego opracowania, Internet jest niekwestionowanym motorem postępu gospodarczego i społecznego, a jego otwarty i globalny charakter sprawia, że ​​jest niezwykle potężnym narzędziem do rozwoju wolności, innowacji, wzrostu gospodarczego i wiedzy. Rosnące wykorzystanie technologii internetowych opartych na całym świecie przyniosło lub przyniesie znaczące korzyści w wielu społeczeństwach takich, jak brytyjskie.

Zależność społeczeństwa od nowych technologii zwiększa się, tak jak rosną możliwości cyberprzestępców. W odpowiedzi na wzrost liczby zagrożeń oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony w cyberprzestrzeni, brytyjscy urzędnicy opracowali niezbędną strategię dla gospodarki cyfrowej. Zalety tej ostatniej odczuwalne będą według autorów wówczas i tylko wtedy, gdy ludzie i przedsiębiorstwa będą czuli się bezpiecznie i pewnie podczas działań w internecie. 

Czytaj także: Polska: rośnie zagrożenie cyberprzestępczością. Raport MSWiA

Specjaliści z brytyjskiego resortu Kultury, Mediów i Sportu w swoim opracowaniu piszą, że należy zapewnić obywatelom tego kraju oraz przedsiębiorcom poczucie, że są chronieni przed cyberzagrożeniami. W strategii czytamy, że brytyjscy urzędnicy będą kontynuować współpracę z partnerami międzynarodowymi w celu ochrony wolnego, otwartego i bezpiecznego internetu. - Musimy zrobić wszystko, aby upewnić się, że dzieci i młodzież są chronione przed narażeniem na niebezpieczne, niewłaściwe lub szkodliwe treści w internecie - czytamy w UK Digital Strategy.

Nowa Narodowa Strategia Cyberbezpieczeństwa ​​opublikowana w dniu 1 listopada 2016 r przedstawia wizję Wielkiej Brytanii w 2021 roku, jako kraju bezpiecznego i gotowego na zagrożenia cybernetyczne, który ma odpowiednie narzędzia aby radzić sobie pewnie w dzisiejszym wiecie cyfrowym.

Autorzy opracowania twierdzą, że Wielka Brytania dysponuje środkami, żeby bronić się przed dynamicznie zmieniającymi się zagrożeniami sieciowymi. Uważają, że kraj jest przygotowany do skutecznego reagowania na incydenty w cyberprzestrzeni. Sieć, dane i systemy komputerowe Wielkiej Brytanii mają być chronione, a społeczeństwo, przedsiębiorstwa i sektor publiczny posiadać wystarczającą wiedzę i zdolność do samoobrony.

Brytyjscy urzędnicy są świadomi tego, że Wielka Brytania będzie celem zróżnicowanych form ataków w cyberprzestrzeni. I uważają, że możliwe będzie wykrycie, zrozumienie, zbadanie i zakłócenie wrogich działań podjętych przeciwko ich krajowi, a także będą mogli zlokalizować i ukarać cyberprzestępców. Według opisywanej strategii, Wielka Brytania posiada odpowiednie środki do podjęcia działań ofensywnych w cyberprzestrzeni i musi jedynie dobrać odpowiednie do sytuacji narzędzia.

Reklama

Komentarze

    Reklama