Polityka i prawo
UE zamierza zwalczać szyfrowanie w komunikatorach mobilnych
Komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci Věra Jourová w oświadczeniu Komisji Unii Europejskiej powiedziała, że organy ścigania krajów Wspólnoty powinny mieć ułatwiony dostęp do komunikacji w takich aplikacjach jak np. WhatsApp. Komisarz wystosowała jednocześnie odezwę do wszystkich ministrów spraw wewnętrznych w kwestii opracowania środków, które zostaną przedstawione podczas czerwcowego spotkania.
Komisarz Jourová bierze aktualnie pod uwagę co najmniej kilka sposobów rozwiązania problemu udostępniania przez firmy technologiczne zapisów komunikacji szyfrowanej na urządzeniach mobilnych. Jednym z wariantów jest mechanizm na szczeblu europejskim, który pozwoli na natychmiastowy dostęp policji do wiadomości.
Warto pamiętać, że takie rozwiązania jak WhatsApp od firmy Facebook, nie przechowują zapisu konwersacji na swoich serwerach. Cała komunikacja przebiega w sposób szyfrowany metodą end-to-end i jedyną realną możliwością odczytania wiadomości jest zainstalowanie keyloggera w systemie operacyjnym urządzenia lub samej aplikacji. Istnieje oczywiście możliwość tradycyjnego łamania szyfru, dla każdej wiadomości, może to jednak zająć w skrajnych przypadkach miliony jak nie miliardy lat przy obecnej technologii.
Organy ścigania będą miały także zapewnione zaplecze technologiczne, które pozwoli im na złamanie popularnych metod szyfrowania czy uzyskanie prywatnych danych w toku postępowania. Na oba rozwiązania wydają się wywierać silne naciski przedstawiciele administracji w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Nie tak dawno, Amber Rudd brytyjska minister spraw wewnętrznych zażądała od Facebooka, aby pozwolił organom ścigania na dostęp do szyfrowanej komunikacji WhatsApp.
Czytaj też: Microsoft zabezpieczy IoT?
W sierpniu zeszłego roku, przedstawiciele rządu francuskiego i niemieckiego spotkali się w sprawie szyfrowania i problemów związanych z dostępem do wiadomości przesyłanych za pomocą bezpiecznych aplikacji mobilnych.
Niemieckie stanowisko wyróżnia się jednak na tle innych krajów. W listopadzie zeszłego roku w kwestionariuszu dotyczącym problemów szyfrowania, przedstawiciele Niemiec byli przeciwni osłabianiu szyfrowania. Podkreślili, że posiadają swoje rozwiązania, które pozwalają na prowadzenie podsłuchu, zanim wiadomości zostają zabezpieczona.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany