Reklama

Polityka i prawo

Microsoft zabezpieczy IoT?

Internet of things / pixabay.com
Internet of things / pixabay.com

Nowy projekt nad którym pracują specjaliści z Microsoft nosi nazwę „Project Sopris” i ma za zadanie rozwiązać podstawowe problemy bezpieczeństwa związane z tanimi urządzeniami internetu rzeczy (IoT). 

Badania, prowadzone przed oficjalnym startem projektu „Soporis” próbowały znaleźć rozwiązanie programowe (eng. software) i sprzętowe (eng. hardware) niskiego poziomu zabezpieczeń internetu rzeczy. Z przeprowadzonych doświadczeń wynika, że podstawowe zabezpieczenia muszą być obecne w IoT już na poziomie produkcji i zapisane w warstwie sprzętowej. Dodatkowo, muszą być one wspierane ciągłymi aktualizacjami w celu utrzymania odpowiedniego poziomu zabezpieczeń.

Specjaliści pracujący nad projektem skupiają się w swojej pracy nad mikrokontrolerami, które w większości przypadków nie powinny nigdy być podłączone do sieci. Chodzi tu nawet o miliard urządzeń IoT, które już teraz są wykorzystywane w przemyśle czy inteligentnych systemach domowych. 

Czytaj też: Bundeswehra wkracza na cyfrowe pole walki

W ramach swoich działań, zespół „Soporis” współpracuje z producentem SoC (System on a chip) firmą MediaTek. Pracę ograniczają się na ten moment do kontrolera, który posiada moduł sieci Wi-Fi - MT7687. Efektem prac będzie stworzenie mikrokontrolera, który pokaże jak można skutecznie zabezpieczać urządzenia internetu rzeczy.

Wraz z dalszą pracą, Microsoft przewiduje wyzwanie dla specjalistów cyberbezpieczeństwa. W ramach „Project Sopris Challange” oferuje nagrody dla tych pentesterów, którzy znajdą luki bezpieczeństwa w opracowanym przez „Soporis” rozwiązaniu. Nagrody dla osób, które zgłoszą swoje wyniki wahają się od 2,5 tys. dolarów (ok. 10 tys. złotych) do 15 tys. dolarów (ok. 60 tys. złotych). Wzięcie udziału w testach jest możliwe po uprzednim zgłoszeniu, zaś termin na złożenie aplikacji mija 14 kwietnia br.

Reklama

Komentarze

    Reklama