Reklama

Social media

UE: Blockchain rozwiązaniem dla cyfrowej tożsamości?

Fot. geralt/Pixabay/Domena publiczna
Fot. geralt/Pixabay/Domena publiczna

„Europejska tożsamość cyfrowa pozwoliłaby nam funkcjonować w każdym w państwie członkowskim tak, jak w domu” – przekonuje komisarz UE ds. cyfrowych. Jednak pojawia się pytanie, w jaki sposób wdrożyć tożsamość cyfrową. Z pomocą przychodzi blockchain.

Komisja Europejska zaproponowała niedawno wniosek, którego celem jest umożliwienie posiadania cyfrowej tożsamości wszystkim obywatelom unijnym. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwiłoby codzienne funkcjonowanie Europejczykom w wielu obszarach życia codziennego.

Portfel elektroniczny

Każdy obywatel UE byłby w posiadaniu portfela elektronicznego, zawierającego wszystkie podstawowe informacje (m. in. imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, płeć, narodowość). Takie rozwiązanie umożliwiłoby identyfikację konkretnych osób w internecie. 

Dodatkowo w późniejszym czasie zasoby portfela zostałyby wzbogacane o wszelkiego rodzaju dokumenty administracyjne, do których w każdej chwili można by było mieć dostęp – pisze Euractiv.

Europejska tożsamość cyfrowa pozwoliłaby nam funkcjonować w każdym w państwie członkowskim tak samo, jak w domu, bez dodatkowych kosztów i w łatwiejszy sposób, niezależnie od tego, czy chcemy wynająć mieszkanie, czy otworzyć konto bankowe w innym kraju” – powiedziała Euractiv Margrethe Vestager, komisarz ds. cyfrowych.

KE postawiła sobie za cel to, aby do 2030 roku minimum 80 proc. obywateli UE miało możliwość korzystania z cyfrowej tożsamości.

Blockchain rozwiązaniem?

UE nie będzie narzucała sposobu wprowadzenia takiego rozwiązania i każde państwo może wykorzystać własne narzędzia technologiczne w tym zakresie. 

 Okazuje się, że skutecznym rozwiązaniem dla tworzenia portfela elektronicznego może stać się technologia blockchain, umożliwiająca przechowywanie informacji w przejrzysty i bezpieczny sposób. Dodatkowo kontrola nad tym systemem nie byłaby skupiona w rękach jednego operatora – informuje Euractiv.

„Blockchain to tylko środek w procesie budowania prywatności, który tworzy sieć zaufania między podmiotami. Jeśli przyjmiemy ten system, to znacznie zmniejszymy ryzyko naruszenia danych” – przekonuje Hervé Bonazzi, CEO Archipels, francuskiej firmy zajmującej się technologiami i usługami informacyjnymi. 

„Nowe przepisy nie wymagają stosowania technologii blockchain. We wniosku opisano funkcjonalne wymogi Europejskiego Portfela Cyfrowej Tożsamości, ale zapewniono neutralność technologiczną w sposobie jego wdrożenia. To, która technologia będzie najbardziej odpowiednia, zostanie uzgodnione z państwami członkowskimi” – poinformował Euractiv rzecznik Komisji Europejskiej.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze