Reklama

Biznes i Finanse

Starlinki dla Ukrainy. Pentagon rozważa ich finansowanie

starlinki
Autor. Dariusz Smoliński 🇵🇱 #UkraineIsFighting (@DarSmolinski)/Twitter

Departament Obrony USA (DoD) rozważa finansowanie sieci internetu satelitarnego dla Ukrainy, której fundamentem są Starlinki. Rozwiązanie koncernu Elona Muska – SpaceX – odgrywa istotną rolę w odpieraniu rosyjskiej agresji. 

Reklama

Według portalu Politico, powołującego się na pragnących zachować anonimowość przedstawicieli władz USA, pieniądze pochodziłyby z funduszu używanego do długoterminowych dostaw broni.

Reklama

„Inicjatywa Pomocy Bezpieczeństwa (USAI) dla Ukrainy została stworzona, aby zapewnić trwałe wsparcie dla ukraińskiego wojska poprzez finansowanie kontraktów z amerykańskimi firmami na broń i sprzęt, które byłyby dostarczane w ciągu miesięcy lub nawet lat” – przypomina portal.

Czytaj też

Zmienny jak Musk

Do debaty nad systemem Starlink doszło w związku ze sprzecznymi wypowiedziami Muska. 

Reklama

Jak informowaliśmy, w ubiegłym tygodniu firma SpaceX zagroziła, że może przestać finansować działanie terminali internetu satelitarnego w Ukrainie ze względu na wiążące się z tym koszty. Miliarder mówił o 80 mln dolarów, a do końca roku kwota ta ma wzrosnąć do 100 mln.

W związku z tym, koncern zwrócił się do Pentagonu, aby ten pokrył część kosztów, dokładając dziesiątki milionów dolarów miesięcznie.

Wkrótce jednak Elon Musk zmienił zdanie i w we wpisie na Twitterze wskazał, że SpaceX będzie wspierało Kijów za darmo. 

#TWITTER[ id: aWwlRS ] 

Czy można mu ufać?

Jak przypomina PAP, w ubiegłym tygodniu Pentagon powiadomił o kontynuowaniu rozmów z SpaceX. Zapowiedziano zarazem rozważenie innej alternatywy dla komercyjnej komunikacji satelitarnej.

Zdaniem urzędnika administracji na którego powołuje się Politico nie ma pewności czy można zaufać Muskowi, którego krytykowano za propozycję planu pokojowego zakładającego m.in.nowe referendum, pod nadzorem ONZ, w sprawie ukraińskich terytoriów, pozostawienie Rosji Krymu i „status neutralny” dla Ukrainy. 

DoD może być zatem zmuszony do znalezienia sposobu, aby utrzymać Starlink w Ukrainie albo innego rozwiązania w przewidywalnej przyszłości.

SZP/PAP

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze