Reklama

Polityka i prawo

Xi Jinping o działaniach USA: „Musimy przeciwstawić się blokadzie technologii”

Fot. The Presidential Press and Information Office/Pixabay/Wikimedia_Commons/Domena publiczna
Fot. The Presidential Press and Information Office/Pixabay/Wikimedia_Commons/Domena publiczna

„Musimy podjąć wspólne działania, aby przeciwstawić się każdemu, kto angażuje się w blokadę technologii, podział technologiczny” - podkreślił stanowczo chiński przywódca Xi Jinping, kierując te słowa do przedstawicieli lewicowych partii na całym świecie. 

Xi Jinping wygłosił przemówienie skierowane do przedstawicieli lewicowych partii na całym świecie, na czele z USA. Chiński przywódca zaapelował o przeciwstawienie się „blokadom i podziałom technologicznym oraz decouplingu rozwoju”. „Musimy podjąć wspólne działania, aby przeciwstawić się każdemu, kto angażuje się w blokadę technologii, podział technologiczny”  - cytuje Xi Jinpinga Associated Press. 

Warto wyjaśnić, że wspomniany decoupling oznacza zerwanie zależności między rozwojem gospodarki i transportu. Pojęcie to stało się popularnym hasłem nie tylko w USA, ale też w innych państwach i służy do podkreślenia konieczności uniezależnienia się od dostaw płynących z Chin, szczególnie w zakresie nowych technologii.  

Stanowczy sprzeciw

Podczas przemówienia chiński przywódca wskazał, że Komunistyczna Partia Chin stworzyła "zupełnie nowy model rozwoju gospodarczego, który podźwignął chińską gospodarkę". 

Podkreślał, że takie doświadczenie powinno stanowić inspirację dla innych i nikt nie powinien „utrudniać rozwoju innym krajom i szkodzić obywatelom poprzez manipulacje polityczne”.  

Xi Jinping ostrzega, że karę poniesie każdy, kto będzie próbował zastraszyć Chiny. “Xi jest ryzykantem, ale nie jest lekkomyślny” - powiedział dla AP Steve Tsang, dyrektor Instytutu Chińskiego na University of London. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama