Reklama

Armia i Służby

Ukraina: SBU zneutralizowało próbę zhakowania państwowego systemu

ukraina wojna
Wojna w Ukrainie.
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/twitter

Cyberspecjaliści Służby Bezpieczeństwa Ukrainy wykryli i zatrzymali przestępców, którzy próbowali włamać się do państwowego elektronicznego systemu budownictwa w Ukrainie. Po co? Aby zalegalizować plany obiektów, które mogłoby powstać np. na zakazanym obszarze. 

Reklama

„W porę ujawniliśmy wrogie działania i nie pozwoliliśmy przestępcom włamać się do państwowego systemu” – wskazuje szef Departamentu Cyberbezpieczeństwa SBU Ilya Vityuk. 

Reklama

Przedstawiciel ukraińskiej służby podkreślił, że w omawianym przypadku nie mamy do czynienia jedynie ze zwykłą cyberprzestępczością, lecz procederem, który mógł doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji w przyszłości

„Gdyby nie SBU, na Ukrainie zalegalizowano by setki >>problematycznych<< obiektów, wybudowanych z naruszeniem obowiązujących wymogów i przepisów” – podkreśla Ilya Vityuk. 

Reklama

Zwraca uwagę na np. ryzyko wypadków (m.in. katastrof architektonicznych), co w konsekwencji mogłoby dotknąć nawet tysięcy Ukraińców. 

Pełna wypowiedź szefa departamentu „cyber" SBU znajduje się w poniższym wideo.

YouTube cover video
Wypowiedź Ilya Vityuka, szefa Departamentu Cyberbezpieczeństwa SBU.

Czytaj też

Wysocy rangą przedstawiciele

W oficjalnym komunikacie stwierdzono, że w działania zaangażowani byli wysocy rangą przedstawiciele ukraińskiego „Narodowego Związku Architektów". Obecnie służby sprawdzają możliwy udział w procederze urzędników państwowych i samorządowych. 

Podczas przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych zajęto m.in. sprzęt komputerowy i inne urządzenia cyfrowe, zawierające dowody przestępstwa.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama