Reklama

Technologie

Ukraina skorzysta z technologii rozpoznawania twarzy. Sztuczna inteligencja zidentyfikuje ofiary wojny

Autor. Euromaidan Press (@EuromaidanPress)/Twitter

Technologia rozpoznawania twarzy ClearView oparta na sztucznej inteligencji jest wykorzystywana przez ukraińskie ministerstwo obrony. Potwierdził to Hoan Ton-That, dyrektor generalny ClearView AI, który poinformował również, że kraj otrzymał bezpłatny dostęp do wyszukiwarki twarzy firmy.

Reklama

Jak podał Reuters, firma pomaga ukraińskiemu rządowi w identyfikowaniu zmarłych podczas trwającej wojny w tym kraju. Szef ClearView AI był jednym z pierwszych, którzy zaoferowali Ukrainie pomoc technologiczną wkrótce po inwazji Rosji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Baza danych ClearView AI jest bardzo obszerna, a tego potrzebuje Ukraina, aby pomóc zidentyfikować swoich zmarłych, szczególnie tych, których można uznać za nierozpoznawalnych ze względu na ich śmiertelne obrażenia.

Zbiór firmy zawiera około 10 miliardów zdjęć zgromadzonych po to, aby można było łatwiej ustalić tożsamość ofiar w porównaniu do zwykłych metod, takich jak identyfikacja odcisków palców.

Jak działa technologia rozpoznawania twarzy?

Z reguły wszystkie technologie identyfikacji opierają się na trzech krokach. Po pierwsze, twarz zmarłego musi być uchwycona na zdjęciu lub na filmie, niezależnie od tego, czy jest sama, czy wśród innych osób. Następnie oprogramowanie odnotowuje tak zwane „punkty węzłowe" na twarzy osoby, takie jak odległość między oczami, szerokość nosa i głębokość oczodołów.

Wszystkie informacje dostarczane przez punkty węzłowe są konwertowane w celu utworzenia unikalnego podpisu osoby. Następnie ten „podpis" jest porównywany z bazą danych znanych twarzy – to proces, który zajmuje zaledwie kilka sekund i w czasie rzeczywistym ze względu na dużą moc przetwarzania sztucznej inteligencji.

Czytaj też

Nie wiadomo jednak, w jaki sposób zastosowanie technologii w ClearView AI pozostaje skuteczne nawet podczas skanowania potencjalnie uszkodzonych twarzy zmarłych.

Ministerstwo obrony Ukrainy odmówiło portalowi TechTimes komentarza w tej sprawie, ale potwierdziło, że w obliczu kryzysu "przyjmują oferty innowacyjnych rozwiązań zachodnich firm technologicznych". Kraj otrzymał na przykład satelity od StarLink, dzięki uprzejmości Elona Muska, który zobowiązał się pomóc w przywróceniu ukraińskiego internetu.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture

Reklama

Komentarze (1)

  1. DIM

    Jak na razie, to "system" w Konsulacie RP nie jest w stanie ani rozpoznać moich linii papilarnych. Podaje, że ja, to nie ja, urzędnik/urzędniczka ocenia że zignorujemy i załatwiam sprawy dalej. Gratulacje dla MSZ ! Zresztą to jako stały punkt mojej opinii o tej firmie.

Reklama