Reklama

Technologie

UKE: w dwóch konsultacjach aukcji na rezerwacje pasma 3,6 GHz poprawnie złożono po 14 stanowisk

Autor. Fot. John Thorne/Flickr

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował we wtorek wyniki dwóch postępowań konsultacyjnych aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Poprawnie złożono po 14 stanowisk - poinformował regulator.

Reklama

Jak przypomniał we wtorek Urząd Komunikacji Elektronicznej, Prezes UKE rozpoczął pierwsze konsultacje dotyczące aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz w dniu 20 grudnia 2022 r. Termin na złożenie stanowisk konsultacyjnych upłynął dnia 31 stycznia 2023 r.

Reklama

W ramach pierwszego postępowania konsultacyjnego do Prezesa UKE wpłynęło 14 stanowisk złożonych w wymagany sposób oraz trzy złożone nieprawidłowo. Poprawnie stanowiska złożyli: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (dwa stanowiska), Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich, T-Mobile Polska S.A., Mateusz Zając, Exatel S.A., Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, P4 sp. z o.o., Orange Polska S.A., Huawei Polska sp. z o.o., Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Polkomtel sp. z o.o. oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. W nieprawidłowy sposób zostały złożone stanowiska: Warszawskiej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan oraz Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego - ZIPSEE Cyfrowa Polska.

Drugie konsultacje dotyczące aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz Prezes UKE rozpoczął w dniu 6 kwietnia 2023 r. Termin na złożenie stanowisk konsultacyjnych upłynął dnia 12 maja 2023 r.

Reklama

Czytaj też

Drugie postępowanie konsultacyjne

W ramach drugiego postępowania konsultacyjnego do Prezesa UKE wpłynęło również 14 stanowisk złożonych w wymagany sposób oraz jedno złożone nieprawidłowo. Poprawnie stanowiska złożyli: Orange Polska S.A. (dwa stanowiska), Exatel S.A., T-Mobile Polska S.A., Mateusz Zając, P4 sp. z o.o., Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego - ZIPSEE Cyfrowa Polska, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacja Lewiatan, Polkomtel sp. z o.o., Huawei Polska sp. z o.o., Polska Izbę Informatyki i Telekomunikacji, a także Wojskowe Biuro Zarządzania Częstotliwościami. Jednocześnie w toku postępowania konsultacyjnego do Prezesa UKE wpłynęło złożone w sposób nieprawidłowy stanowisko osoby fizycznej.

Szczegóły w czwartek

Na stronie UKE opublikowano niezastrzeżone stanowiska uczestników postępowania konsultacyjnego złożone w sposób prawidłowy. Urząd zapowiedział ponadto w mediach społecznościowych, że szczegółowe wyniki konsultacji zostaną zaprezentowane w czwartek na konferencji prasowej.

Jak informował UKE ogłaszając drugie postępowanie konsultacyjne, rozdysponowanie częstotliwości z pasma 3,6 GHz w ramach aukcji umożliwi efektywną dystrybucję częstotliwości z zakresu 3400-3800 MHz i pozwoli na przydzielenie przedsiębiorcom telekomunikacyjnym ciągłych bloków widma radiowego na potrzeby świadczenia nowoczesnych bezprzewodowych usług szerokopasmowych, w tym w technologii 5G. Z dokumentacji aukcyjnej wynika, że cena wywoławcza pozostała na poziomie 450 mln zł.

Przedmiotem konsultacji były projekty: ogłoszenia o aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz, dokumentacji aukcyjnej na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz, oraz projektu rozstrzygnięć decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to standard telekomunikacyjny, który ma umożliwiać 50-, a nawet 100-krotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do sieci 4G. Technologia 5G ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama