Reklama

Technologie

Telewizory 8k mogą zniknąć ze sklepów? Polska branża alarmuje

Co się zmieni na rynku telewizorów 8K?
Co się zmieni na rynku telewizorów 8K?
Autor. Erik Mclean/ Unsplash/ Domena publiczna

Polska to jeden z najsilniejszych ośrodków produkcji odbiorników RTV w Europie. Szykuje się jednak duża zmiana dla producentów - jeden zapis w rozporządzeniu Komisji Europejskiej, dotyczący ekoprojektowania dla wyświetlaczy elektronicznych, spowoduje, że zatrzymany zostanie rozwój nowoczesnej technologii 8K. Związek Cyfrowa Polska apeluje do ministra o podjęcie działań na poziomie europejskim.

Reklama

Pięć głównych zakładów produkcyjnych, liczni podwykonawcy, 30 tysięcy pracowników oraz wartość produkcji na poziomie aż 36 mld złotych rocznie - to rynek polskiej branży RTV.

Reklama

Eksperci Związku Cyfrowa Polska alarmują jednak, że już wkrótce branżę RTV może czekać duża zmiana. "Sprawa dotyczy wymogów tzw. ekoprojektu dla wyświetlaczy elektronicznych" – wyjaśnia Michał Kanownik, prezes organizacji.

"Prezentowane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej limity zużycia energii dla wyświetlaczy elektronicznych o rozdzielczości 8K i MicroLED są nieadekwatne do sytuacji rynkowej. Producenci telewizorów tego typu nie będą w stanie dostosować się do ustalonych limitów" – uważa prezes Związku Cyfrowa Polska.

Reklama

Czytaj też

Unijne wymogi dla wyświetlaczy 8K mają opierać się na założeniach z lat 2014-2017, kiedy ta technologia dopiero powstawała. Natomiast wyświetlacze 8K weszły na rynek wewnętrzny UE pod koniec 2018 r., a MicroLED - dopiero w 2022 roku. Jak podkreśla Związek Cyfrowa Polska, unijne wymagania są niedostosowane do faktycznego poziomu rozwoju technologii.

Konieczna interwencja na poziomie europejskim

Regulacje mają obowiązywać już od 1 marca 2023 r. To ma oznaczać, że wiosną przyszłego roku najnowocześniejsze telewizory 8K znikną ze sklepowych półek. Branża szacuje, że ze sklepów będzie trzeba wycofać dodatkowo nawet 70 proc. modeli 4K oraz 50 proc. HD. W odniesieniu do tych rozdzielczości przepisy głównie wpłyną na podstawowe najtańsze modele, które zużywają więcej energii.

Wobec tego Związek Cyfrowa Polska wystosował pismo do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy.

„Zwracamy się z prośbą o interwencję pana ministra w tej sprawie na forum europejskim w celu przeprowadzenia przez Komisję Europejską rzetelnego przeglądu rynku oraz urealnienia limitów EEI dla wyświetlaczy 8K i MicroLED” – czytamy w branżowym liście. Związek apeluje o odroczenie wejścia w życie nowych regulacji do czasu zakończenia wymaganego przeglądu i rewizji przepisów.

Jak przekonuje Michał Kanownik, sprawa jest istotna, bo dotyczy dwóch ważnych obszarów. "Pierwszy z nich to rozwój nowoczesnych technologii, będących szansą dla biznesu, ale też dających konsumentom sprzęt o zupełnie nowych możliwościach. Drugi obszar to konkurencyjność polskiej gospodarki w obszarze świata cyfrowego. Dlatego uważamy, że polityczna interwencja jest w tym wypadku niezwykle istotna" – podsumowuje prezes Cyfrowej Polski.

Czytaj też

Analiza danych branżowych

W ramach DIGITALEUROPE liderzy rynku telewizorów przeprowadzili analizę danych 1281 modeli telwizorów wprowadzonych na rynek w ramach linii produktowej z 2021, pod kątem spełniania wymagań ekoprojektu wchodzący w zycie 1 marca 2023 r.

Poniższy wykres pokazuje wskaźniki spełniania/ niespełniania wymagań według rozdzielczości:

Dane dotyczące telewizorów 8K - Związek Cyfrowa Polska
Dane dotyczące telewizorów 8K - Związek Cyfrowa Polska
Autor. Związek Cyfrowa Polska/ materiały prasowe

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/Na podst. informacji prasowej

Komentarze