Reklama

Biznes i Finanse

Samsung Electronics ogłasza nową strategię zrównoważonego rozwoju. Cel: ochrona środowiska

Firmy coraz częściej deklarują realizację strategii zrównoważonego rozwoju
Firmy coraz częściej deklarują realizację strategii zrównoważonego rozwoju
Autor. Louis Reed/ Unsplash/ Domena publiczna

Osiągnięcie zerowej emisji do 2050 roku, produkcja energooszczędnego sprzętu w duchu zrównoważonego rozwoju, inwestowanie w innowacyjne technologie korzystne dla planety – to cele, jakie między innymi wyznacza sobie Samsung w ramach globalnej strategii, która ma być korzystna dla środowiska.

Reklama

Nowa strategia ma przeciwdziałać zmianie klimatu i jednocześnie obejmować: zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto w całym koncernie, plany wykorzystania większej ilości energii odnawialnej, a także inwestycje i badania nad nowymi technologiami w celu opracowania energooszczędnych produktów, zwiększenia ponownego wykorzystania wody i opracowania technologii wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery.

Reklama

„Kryzys klimatyczny to jedno z największych wyzwań naszych czasów. Konsekwencje braku działania (w tej sprawie) są niewyobrażalne i wymagają wkładu każdego z nas, w tym firm i rządów” – komentuje Jong-Hee Han , wiceprezes i dyrektor generalny Samsung Electronics. „Samsung reaguje na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi za pomocą kompleksowego planu, który obejmuje redukcję emisji, nowe praktyki zrównoważonego rozwoju oraz rozwój innowacyjnych technologii i produktów, które są lepsze dla naszej planety”.

Czytaj też

Podstawowe cele, jakie wyznaczył sobie Samsung w zakresie zrównoważonego rozwoju to:

Reklama
  • zerowa emisja dwutlenku węgla netto przed 2050 rokiem przy produkcji sprzętu. W związku z tym, Samsung dołączył do RE100 – globalnej inicjatywy, której celem jest pozyskiwanie w 100 proc. energii odnawialnej. W ciągu pięciu lat firma chce na wszystkich rynkach międzynarodowych (poza Koreą Południową) czerpać energię ze źródeł odnawialnych
  • Samsung opracuje nowe technologie wedle „zrównoważonej” praktyki
  • poprawa obiegu zasobów w całym cyklu życia produktu, od pozyskiwania surowców po recykling i utylizację
  • w planie zrównoważonego rozwoju przewidziano też inwestycje w nowe technologie, które mają zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zużycie energii przez produkty
  • firma planuje również zbadać technologie wychwytywania i utylizacji dwutlenku węgla, oraz zająć się szkodliwymi pyłami zawieszonymi w powietrzu
  • Samsung zainwestuje też w procesy redukcji gazów, oszczędzanie wody, zwiększenie zbiórki odpadów elektronicznych i redukcję zanieczyszczeń
  • częścią zobowiązania firmy Samsung Electronics na rzecz planety jest zapewnienie, że jej produkty są energooszczędne i zużywają mniej energii elektrycznej
YouTube cover video

Walka o półprzewodniki

Firma zajmuje się także produkcją półprzewodników, które w dzisiejszym świecie są towarem deficytowym. W deklaracji klimatycznej zaznaczono, że Samsung Electronics planuje wykorzystać nowe technologie o niskim poborze mocy, aby zmniejszyć zużycie energii w codziennej elektronice użytkowej.

Obejmuje to opracowanie nowych układów pamięci o bardzo niskim poborze mocy, których celem jest znaczne zmniejszenie rocznego zużycia energii do 2025 roku przez produkty, które są używane w centrach danych i urządzeniach mobilnych.

Czytaj też

Niższy pobór mocy

Firma wdroży również technologie o niskim poborze mocy w głównych modelach z kategorii: smartfony, lodówki, pralki, klimatyzatory, telewizory, monitory i komputery, by obniżyć zużycie energii średnio o 30 procent w 2030 roku - w porównaniu do produktów o tych samych specyfikacjach w 2019 roku.

Samsung ma też dążyć do tego, aby w 2030 roku 50 proc. plastiku stosowanego w produktach firmy zawierało żywicę z recyklingu. Do 2050 roku celem ma być 100 proc. Nowy Galaxy Z Fold4 został tak zaprojektowany, że zawiera tworzywa sztuczne, które pochodzą z recyklingu wyrzuconych sieci rybackich.

Jednym z celów ma też być rozszerzenie działania systemu zbiórki odpadów elektronicznych - z około 50 krajów - do około 180 do 2030 roku. Samsung Electronics będzie również aktywnie promować program upcyklingu, który zbiera zużyte smartfony i wykorzystuje je do innych celów, takich jak urządzenia IoT (Internet of Things).

Wraz ze wzrostem zdolności produkcyjnych półprzewodników przewiduje się, że do 2030 r. dzienne zapotrzebowanie na wodę z działalności półprzewodnikowej Samsung Electronics w Korei Południowej wzrośnie dwukrotnie, w porównaniu z obecnymi poziomami do 2030 roku. Firma zobowiązuje się do maksymalizacji ponownego wykorzystania wody i jednoczesnym utrzymania rzeczywistego poboru wody do poziomu z 2021 roku.

Czytaj też

Inwestycje w startupy

Dodatkowo Samsung Electronics planuje inwestować w startupy, które wspierają innowacyjne zielone technologie. Firma jest również zaangażowana w propagowanie pomysłów i wspieranie projektów, które mają na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Czytaj też

Samsung jest partnerem głównym serwisu CyberDefence24.pl.

Reklama

Komentarze

    Reklama