Reklama

Technologie

Sztuczna inteligencja dla bezpieczeństwa narodowego. USA stawia na realne działania

Autor. Ian Hutchinson / Unsplash

Amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego sformowało specjalny zespół zadaniowy, który ma zająć się poszukiwaniem i tworzeniem narzędzi opartych o sztuczną inteligencję. Ich celem ma być wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego.

Reklama

Nowy zespół zadaniowy ma zająć się poszukiwaniem i tworzeniem opartych o sztuczną inteligencję narzędzi, wspierających działania dla bezpieczeństwa narodowego. Szczególną uwagę ma poświęcać wykorzystaniu nowych technologii do lepszego przygotowania do odpowiedzi na zagrożenia, które stwarzają adwersarze, w tym Chiny.

Reklama

Groźne Państwo Środka

Reklama

Szef resortu Alejandro Mayorkas podczas piątkowego spotkania z radą ds. relacji zagranicznych podkreślił, że Chiny obecnie stanowią znaczące zagrożenie z perspektywy bezpieczeństwa narodowego USA.

„Pekin dysponuje możliwościami do wpływania na nasze interesy w kraju i za granicą oraz wykorzystuje każdy instrument, jaki posiada w swoich narodowych zasobach po to, aby realizować ten plan - poczynając od narastającej, agresywnej obecności na Morzu Południowochińskim, po zagraniczne posterunki policji wykorzystywane do nękania i zastraszania dysydentów" - powiedział cytowany przez serwis The Register Mayorkas.

O tym, jak „zagraniczne posterunki policji" są wykorzystywane przez Chiny do walki z przeciwnikami Komunistycznej Partii Chin i jej reżimu, pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście.

W CyberDefence24.pl można również przeczytać o tym, jak chińskie szpiegostwo zdobywało przyczółek na Zachodzie i jak Chiny próbują obecnie wykorzystywać sztuczną inteligencję do budowania swojej przewagi wojskowej - m.in. po to, aby nieustannie stawiać wyzwanie Stanom Zjednoczonym.

Mayorkas wyraził znaczące obawy dotyczące możliwości inwazji Pekinu na Tajwan. Uznał, że wydarzenie takie miałoby znaczący oddźwięk również w USA, ze względu na ryzyko dla infrastruktury krytycznej (przede wszystkim związanej z łącznością internetową) i potencjalnych cyberataków na nią.

Sztuczna inteligencja zawalczy z zagrożeniami

Nowy zespół zadaniowy w ramach ministerstwa ma zająć się - jak powiedział szef resortu - przede wszystkim rozwojem aplikacji i rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, które mogą być wykorzystywane w misjach dla bezpieczeństwa narodowego.

To m.in. czuwanie nad bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, ale też nad stabilnością łańcuchów dostaw oraz działania na rzecz poszerzenia możliwości wymiany gospodarczej, a także monitorowanie cargo, identyfikowanie towarów wytwarzanych przy użyciu pracy przymusowej (jak ta, która stosowana jest w obozach pracy w chińskiej prowincji Xinjiang, gdzie wykorzystuje się muzułmańską mniejszość Ujgurów) oraz zarządzania ryzykiem w wielu aspektach.

Sztuczna inteligencja posłuży również do wykrywania transportów fentanylu i ich blokowania, aby ta niebezpieczna substancja nie napływała już tak swobodnie do Stanów Zjednoczonych - pisze The Register.

Testy i wiarygodność

Wszystkie rozwiązania oparte o AI mają być testowane, aby zapewnić neutralność algorytmów i nie spowodować sytuacji, w której wnioski wyciągane przez algorytmy będą zafałszowane w wyniku np. nieprawidłowości w zbiorach danych.

Zdaniem Mayorkasa, sztuczna inteligencja może być obecnie wykorzystywana do walki z zagrożeniami takimi, jak np. terroryzm - i należy jej używać, aby nie znaleźć się w dystopijnym świecie, w którym wyłącznie przestępcy wykorzystują nowe technologie do swoich działań, np. do drukowania broni w technologii 3D i zdobywania władzy nad infrastrukturą krytyczną.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama