Reklama

Technologie

Fot. Mike MacKenzie/Flickr/CC 2.0

Sztuczna inteligencja coraz powszechniejsza w użyciu. GPTZero jako odpowiedź na ChatGPT

Na uniwersytecie w Princeton powstało narzędzie, którego celem ma być sprawdzenie czy dany tekst, powstał dzięki pomocy sztucznej inteligencji. Czy GPTZero jest ratunkiem dla dotychczasowego systemu edukacyjnego?

Reklama

Koniec 2022 roku i początek 2023 stoją pod znakiem ChatuGPT. Należące do OpenAI narzędzie sztucznej inteligencji nie tylko bije rekordy popularności, ale także rodzi pytania o to, jak na nasze przyszłe życie wpłynie uczenie maszynowe. Jedną z osób, która bardzo serio zapytała o to, do jakich zmian społecznych może doprowadzić ChatGPT, jest Edward Tian.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przełomowe odkrycie

Jak podaje Business Insider ) 2 stycznia br. student Uniwersytetu w Princeton zaprezentował narzędzie o nazwie GPTZero. Aplikacja zajmuje się analizą tekstu, polegającą na sprawdzaniu, jak bardzo losowo zapisywany jest dany tekst. Wynalazek Tiana ma wykrywać czy dany tekst został napisany przez człowieka, czy też został stworzony przy pomocy AI. Odkrycie 22 latka jest wydarzeniem, które z kilku powodów może zostać uznane za przełomowe.

Zdaniem Edwarda Tiana ludzie mają prawo wiedzieć, czy dany tekst napisany jest przez drugiego człowieka, czy też przez sztuczną inteligencję. Jest to szczególnie istotne w przypadku szkolnictwa. Według studenta Princeton nauczyciele muszą posiadać narzędzie, które pozwoli im sprawdzić czy dana praca jest efektem samodzielnej pracy ucznia. Pozwolenie na wyręczanie nas przy pisaniu dłuższych prac pisemnych może skutkować różnymi niepożądanymi skutkami.

Tian wychodzi z założenia, że w kontekście AI należy stawiać pytania. Ile miejsc pracy będzie to kosztować? Jak sztuczna inteligencja wpłynie na system edukacji? Jak będzie wyglądać nauka dzieci?  

Czytaj też

Otwarcie "Puszki Pandory"

Podejście Tiana do sztucznej inteligencji wydaje się być bardzo racjonalne. Student zdaje sobie sprawę z tego, że jest to dziedzina, która będzie się rozwijać i przynosić ludziom wiele innowacji. Jednak w odróżnieniu od wielu technoentuzjastów, Tian ma świadomość, że bezrefleksyjne przyjmowanie dobrodziejstw AI może skończyć się tragicznie.

„Ta technologia jest niesamowita. Wierzę, że jest to nasza przyszłość. Widzę też jednak, że powstanie narzędzi AI otwiera kolejną „puszkę Pandory". Potrzebujemy bezpieczników, aby wdrażać je w sposób odpowiedzialny" – mówi Tian w rozmowie z NPR .

Aplikacja stworzona przez Tiana cieszy się dużą popularnością. Doszło nawet do tego, że platforma hostingowa udostępniająca GPTZero zawiesiła się w pewnym momencie z powodu nadmiernej liczby wejść.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.*Piszcie do nas na: [email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama