Polityka i prawo
Taksówki na aplikację. RPO chce wyjaśnień
Rzecznik Praw Obywatelskich został powiadomiony o przypadkach lekceważenia przez policjantów kobiet, które doświadczyły molestowania przez kierowców „taksówek na aplikację”. W jednym przypadku poszkodowana miała usłyszeć, że jest współwinna. RPO domaga się od Komendanta Głównego Policji zbadania sprawy. Pismo skierowano również do Prokuratora Krajowego.
W pierwszej połowie bieżącego roku nagłośniono przypadki molestowania kobiet, korzystających z usług taksówek zamawianych przy użyciu aplikacji. Kierowcy dopuszczali się przekroczenia granic wobec pasażerek, co wywołało powszechne poruszenie.
Czytaj też
„Jesteś współwinna”
Alarmujące sygnały napływały do m.in. Biura Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). Pojawiły się wnioski o podjęcie działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa kobiet w taksówkach oraz zapewnienia poszanowania ich praw w zainicjowanych przez nie postępowaniach karnych.
Biuro RPO wskazuje, że w jednym z opisanych przypadków (incydent miał miejsce w lutym br.) „sprawca wskazany przez pokrzywdzoną jeszcze kilka miesięcy po tym zdarzeniu przebywał na wolności i stanowił zagrożenie dla innych kobiet".
Dla rzecznika niepokojący jest fakt intensywności tego typu zdarzeń. Mówimy bowiem o kilkudziesięciu przypadkach w relatywnie krótkim odstępie czasu.
Dodatkowo, do dr hab. Marcina Wiącka docierały alarmujące sygnały ze strony kobiet, które wskazywały na niewłaściwe i lekceważące traktowanie ze strony funkcjonariuszy policji w trakcie zgłaszania przez nie przestępstw. Biuro RPO zwraca uwagę na przykład pokrzywdzonej, której sugerowano, że jest współwinna temu, co się stało.
Czytaj też
RPO chce wyjaśnień
W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka „o zbadanie prawidłowości reakcji funkcjonariuszy na zgłoszenia takich przestępstw oraz o poinformowanie o ustaleniach i ewentualnie podjętych działaniach”.
Ponadto, dr hab. Marcin Wiącek kieruje do Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego pytanie dotyczące liczby i stanu postępowań przygotowawczych w sprawie „przestępstw przeciwko wolności seksualnej na pasażerkach taksówek (lub przestępstw podobnych) prowadzonych w 2022 r.”.
„Prosi ponadto o zbadanie tych spraw w trybie zwierzchniego nadzoru służbowego ze szczególnym uwzględnieniem, czy prawa pokrzywdzonych są należycie respektowane, także pod kątem sprawności i terminowości wykonywanych czynności - oraz o poinformowanie o wynikach tej analizy” – czytamy w komunikacie Biura RPO.
KGP zaregowała
Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendta Głównego Policji, wskazuje dla naszego portalu, że faktycznie do KGP skierowana została korespondencja od Rzecznika Praw Obywatelskich, dotycząca „uwag do sposobu działania w związku z ujawnionymi przypadkami przestępstw przeciwko wolności seksualnej, którymi pokrzywdzonymi pozostawały pasażerki taksówek na tzw. aplikację”.
„Informuję, że ustalenia w tym zakresie zlecone zostały przez Komendanta Głównego Policji dla Biura Kontroli KGP i są w realizacji. Wcześniej Komenda Stołeczna Policji informowała media, że przypadków niewłasciwego zachowania nie stwierdzono” - zaznacza insp. Mariusz Ciarka.
Skierowaliśmy pytania w tej sprawie zarówno do Prokuratury Krajowej. Czekamy na odpowiedź.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].