Technologie
OpenAI uruchomił sklep z chatbotami. Kupisz lub stworzysz własny GPT
Firma OpenAI – tak jak zapowiadała kilka tygodni temu – uruchomiła sklep z GPT, czyli z niestandarowymi wersjami chatbotów, opartymi o sztuczną inteligencję. Można je samodzielnie stworzyć lub kupić. Na czym polega to rozwiązanie?
Pod koniec ubiegłego roku dyrektor generalny OpenAI Sam Altman ogłosił, że firma umożliwi tworzenia własnych wersji chatbotów, a następnie udostępniania ich innym użytkownikom. Do tej pory stworzono ponad 3 mln niestandardowych wersji ChatuGPT, część z twórców udostępniła własne GPT innym.
Czytaj też
Sklep z własnymi wersjami GPT
W tym tygodniu OpenAI uruchomiła sklep GPT (GPT Store) dla partnerów i użytkowników ChatGPT Plus, Team i Enterprise, gdzie każdy będzie mógł znaleźć i kupić wersję chatbota dopasowanego do swoich potrzeb np. pisania, programowania, badań, edukacji czy stylu życia.
Oznacza to również, że każdy może przygotować spersonalizowanego chatbota (lub chatboty), specjalizującego się w danej dziedzinie. Wedle założeń firmy mają być one lepsze niż dotychczasowa - ogólna wersja w ChatuGPT - w ramach której użytkownik może przygotować prompty i prowadzić konwersację w oknie chatu.
Stworzenie własnego GPT ma nie wymagać wiedzy i doświadczenia w kodowaniu. Opiera się głównie na określeniu, jakie możliwości ma posiadać chatbot, a narzędzie GPT Builder podejmie próbę jego skonstruowania.
Możliwość uruchomienia własnego chatbota to niewątpliwie szansa na przyspieszenie pracy i większą produktywność. Jednocześnie to jednak zagrożenie, bo - jak informowaliśmy - cyberprzestępcy także mogą zbudować własny model GPT.
Czytaj też
ChatGPT numerem jeden
Konferencja OpenAI DevDay odbyła się pod koniec listopada 2023 roku i pokazała wiele rozwiązań, nad którymi w ostatnim czasie pracował zespół Sama Altmana. Z produktu - jak poinformował Altman - już wtedy korzystało blisko 2 mln developerów, 500 firm z zestawienia Fortune 500, a narzędzie w codziennej działalności wprowadziło - 460. Ogłoszono także, że tygodniowo ChatuGPT używało 100 mln użytkowników, a liczba ta ciągle rośnie.
Przypomnijmy, że w połowie listopada ub.r. Sam Altman został na krótko zwolniony z OpenAI, zdążył przejść do Microsoft, ale po masowym proteście pracowników wrócił do poprzedniej firmy. Kulisy tych zawirowań w technologicznym gigancie AI opisywaliśmy w tym materiale.
/NB
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany