Reklama

Technologie

Microsoft do pracowników: ChatGPT nie powinien mieć waszych wrażliwych danych

Autor. Kevin Dooley / Flickr

Dyrektor Microsoftu ds. Technologii przekazał pracownikom koncernu, aby nie przekazywali swoich wrażliwych danych modelowi językowemu ChatGPT, stworzonemu przez firmę OpenAI.

Reklama

Według zaleceń menedżera, pracownicy spółki mogą korzystać z tej technologii „tak długo, jak nie przekazują jej żadnych wrażliwych informacji". Podobne zalecenie pracownikom wydał wcześniej Amazon.

Reklama

Przed czym ostrzega Microsoft?

Reklama

Serwis Business Insider pisze, że wcześniej w tym miesiącu jeden z pracowników Microsoftu zapytał na wewnętrznym forum firmy, czy w ramach pracy osoby zatrudnione przez spółkę mogą korzystać z modelu ChatGPT lub innych produktów firmy OpenAI.

Menedżer ds. technologii Microsoftu przestrzegł przed dzieleniem się z tym modelem wrażliwymi danymi, gdyż – jak twierdzi – mogą być one później wykorzystane do celów treningowych modelu i jego dalszego rozwoju.

Zbyt wiele wątpliwości

Redakcja Business Insidera przypomina, że ChatGPT zyskał niesamowitą popularność w końcu ubiegłego roku.

Wiele firm technologicznych (i nie tylko) zaczęło obawiać się, aby pracownicy nie korzystali z tego narzędzia zbyt lekkomyślnie – wiadomo bowiem, że dane, które wpisujemy do wiersza poleceń tego czatbota, są dalej wykorzystywane przez model do celów treningowych sztucznej inteligencji.

W przypadku modelu Stable Diffusion najnowsze badania naukowe dowodzą, że algorytm zapamiętuje dane ze zbiorów szkoleniowych i może poprawnie odtworzyć nawet 0,03 proc. zdjęć, na których był trenowany, przyporządkowując je do konkretnych osób.

Warto przy tym wspomnieć, że Microsoft i twórcy ChatGPT – firma OpenAI założona w 2015 r. m.in. przez Elona Muska i Petera Thiela – pogłębili niedawno współpracę, a koncern z Redmond planuje zainwestować w OpenAI 29 mld dolarów. Technologie tworzone przez tę spółkę mają znaleźć się w oferowanych przez Microsoft produktach, takich jak m.in. Pakiet Office albo wyszukiwarka Bing.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama