Technologie
Microsoft do pracowników: ChatGPT nie powinien mieć waszych wrażliwych danych
Dyrektor Microsoftu ds. Technologii przekazał pracownikom koncernu, aby nie przekazywali swoich wrażliwych danych modelowi językowemu ChatGPT, stworzonemu przez firmę OpenAI.
Według zaleceń menedżera, pracownicy spółki mogą korzystać z tej technologii „tak długo, jak nie przekazują jej żadnych wrażliwych informacji". Podobne zalecenie pracownikom wydał wcześniej Amazon.
Przed czym ostrzega Microsoft?
Serwis Business Insider pisze, że wcześniej w tym miesiącu jeden z pracowników Microsoftu zapytał na wewnętrznym forum firmy, czy w ramach pracy osoby zatrudnione przez spółkę mogą korzystać z modelu ChatGPT lub innych produktów firmy OpenAI.
Menedżer ds. technologii Microsoftu przestrzegł przed dzieleniem się z tym modelem wrażliwymi danymi, gdyż – jak twierdzi – mogą być one później wykorzystane do celów treningowych modelu i jego dalszego rozwoju.
Zbyt wiele wątpliwości
Redakcja Business Insidera przypomina, że ChatGPT zyskał niesamowitą popularność w końcu ubiegłego roku.
Wiele firm technologicznych (i nie tylko) zaczęło obawiać się, aby pracownicy nie korzystali z tego narzędzia zbyt lekkomyślnie – wiadomo bowiem, że dane, które wpisujemy do wiersza poleceń tego czatbota, są dalej wykorzystywane przez model do celów treningowych sztucznej inteligencji.
W przypadku modelu Stable Diffusion najnowsze badania naukowe dowodzą, że algorytm zapamiętuje dane ze zbiorów szkoleniowych i może poprawnie odtworzyć nawet 0,03 proc. zdjęć, na których był trenowany, przyporządkowując je do konkretnych osób.
Warto przy tym wspomnieć, że Microsoft i twórcy ChatGPT – firma OpenAI założona w 2015 r. m.in. przez Elona Muska i Petera Thiela – pogłębili niedawno współpracę, a koncern z Redmond planuje zainwestować w OpenAI 29 mld dolarów. Technologie tworzone przez tę spółkę mają znaleźć się w oferowanych przez Microsoft produktach, takich jak m.in. Pakiet Office albo wyszukiwarka Bing.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany