Cyberbezpieczeństwo

Amerykański senator chce usunięcia TikToka ze sklepów Google i Apple

fot. Solen Feyissa / Flickr / CC BY-SA 2.0

Pomysły ograniczania TikToka w amerykańskiej przestrzeni publicznej pojawiają się co najmniej od kilku ostatnich miesięcy. Tym razem plan względem chińskiej aplikacji zaprezentował jeden z amerykańskich senatorów.

Senator Michael Bennet, członek komisji ds. wywiadu Senatu, w czwartek (2 lutego) skierował pismo do dyrektora generalnego Google'a Sundara Pichaiego oraz CEO Apple'a Tima Cooka, w którym zasugerował obu firmom, aby usunęły one ze swoich sklepów internetowych aplikację TikToka.

Jak podaje portal The Verge , zdaniem senatora z Kolorado możliwość funkcjonowania chińskiej aplikacji w Stanach Zjednoczonych grozi bezpieczeństwu Amerykanów.

Czytaj też

TikTok zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA?

„Ogromny wpływ TikToka i agresywne gromadzenie danych stanowią szczególne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Powodem są zobowiązania spółki macierzystej (ByteDance) wynikające z chińskiego prawa" – argumentował Bennet.

Szczególnie ostatnie zdanie amerykańskiego polityka jest w kontekście bezpieczeństwa interesujące. W tym tekście informowaliśmy o tym, że rząd w Pekinie stopniowo zwiększa swoją ingerencję w chińskie spółki technologiczne. W przypadku ByteDance zwiększenie kontroli rządu nad spółką miało miejsce wiosną 2021 roku.   

Takie działanie wynika też z sugestii chińskiego regulatora mediów, który doradzał grupom przejmującym akcje - zapewnianie sobie 1 proc. udziałów - i nie tylko miejsca w zarządzie, ale także – a może przede wszystkim – prawa do przeglądania treści publikowanych przez firmy, takie jak TikTok.

Czytaj też

Apple mniej pewny

Jak zareagują na wniosek senatora Benneta amerykańskie firmy technologiczne? Trudno powiedzieć, ale szczególnie w przypadku Apple'a usunięcie TikToka ze sklepu internetowego może być problematyczne. Wynika to z faktu wielu powiązań gospodarczych firmy z chińskim rynkiem, o których pisaliśmy m.in. w tym tekście .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także