Reklama

Polityka i prawo

Spór we włoskim rządzie. Wicepremier krytykuje decyzję o blokadzie ChatuGPT

Autor. Unsplash

Włochy kilka dni temu zakazały korzystania z popularnego chatbota. Taka decyzja nie spodobała się wicepremierowi włoskiego rządu, Matteo Salviniemu.

Reklama

OpenAI wyłączył ChatGPT dla użytkowników we Włoszech na prośbę włoskiego regulatora ochrony danych, zwanego Garante. Wspierana przez Microsoft firma zdecydowała się na wyłączenie chatbota we Włoszech w ostatni piątek.

Reklama

Powody blokady

Reklama

Przyczyn natychmiastowej blokady chatbota jest kilka. Jak wskazuje BBC , włoski organ regulacyjny stwierdził, że ChatGPT nie ma podstaw prawnych, które uzasadniałyby masowe gromadzenie i przechowywanie danych osobowych w celu szkolenia algorytmów.

Dodatkowo, stwierdzono że chatbot należący do Open AI nie stwarza możliwości weryfikacji wieku użytkowników, a to sprawia, że „naraża nieletnich na odpowiedzi absolutnie nieodpowiednie w stosunku do ich stopnia rozwoju i świadomości". Więcej na ten temat pisaliśmy w tym tekście .

Czytaj też

Krytyka wicepremiera

Do podanych informacji krytycznie odniósł się wicepremier włoskiego rządu oraz minister infrastruktury i transportu, Matteo Salvini.

Stwierdził on, że blokowanie chatbota z powodu obaw o naruszenie prywatności użytkowników wydają się być „przesadzone". Jak czytamy w "The Economic Times" działanie to nazwał „nieproporcjonalnym".

Zdaniem Salviniego, zakaz może zaszkodzić krajowemu biznesowi i innowacjom. Dodał przy tym, że ma nadzieję na znalezienie szybkiego rozwiązania i przywrócenie dostępu chatbota do Włoch.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.\*Piszcie do nas na: [email protected].\*

Reklama

Komentarze

    Reklama