Reklama

Technologie

Generatywna AI od Mety pozwoli zreplikować głos. Uważajcie na deepfakes

Autor. Jonathan Farber / Unsplash

Voicebox to nowy model generatywnej sztucznej inteligencji, który ma pozwolić na replikację ludzkiego głosu i obecnie mówi w sześciu językach. Jego twórca - koncern Meta - już nazywa go przełomem w szybko rozwijającej się branży.

Reklama

Meta poinformowała, że opracowała model generatywnej sztucznej inteligencji zdolny do replikacji ludzkiego głosu i porozumiewający się obecnie w sześciu językach.

Reklama

Voicebox - bo tak nazywa się nowy wynalazek koncernu Marka Zuckerberga - nie został jednak udostępniony publicznie, bo - jak pisze serwis Business Insider - firma boi się o możliwe ryzyko wynikające z nadużyć wobec tej nowej technologii. O tym, jakie ryzyko stwarza klonowanie głosu, pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście .

Ryzyko deepfake'ów

O tym, jak może skończyć się zabawa z generatywną sztuczną inteligencją, pisaliśmy niejednokrotnie na łamach naszego serwisu wskazując na liczne zagrożenia. Jednym z nich są deepfakes - łudząco podobne do rzeczywistości obrazy, a także nagrania wideo czy nagrania głosowe, których celem jest wprowadzenie w błąd odbiorców tak, aby myśleli, iż słyszą słowa naprawdę wypowiadane np. przez prezydenta USA, podczas gdy to komputerowo generowane oszustwo.

Reklama

Przykład takiej manipulacji opisaliśmy na łamach naszego #CyberMagazynu, opisując sprawę wygenerowania wideo z udziałem rzekomego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego . "Jest wiele ekscytujących przykładów użycia generatywnych modeli mowy, ale ze względu na możliwe ryzyko nadużyć, nie udostępniamy modelu Voicebox ani jego kodu publicznie na ten moment" - poinformowała Meta.

"Uważamy, że ważne jest, aby być otwartym w społeczności AI i dzielić się naszymi badaniami, by sztuka AI rozwijała się dalej; konieczne jest jednak również znalezienie właściwej równowagi pomiędzy otwartością a odpowiedzialnością" - dodała firma.

Czytaj też

Co potrafi nowy model Mety?

Koncern Meta przedstawia Voicebox jako narzędzie, które w przyszłości będzie pomocą m.in. dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. To dzięki temu modelowi, będą one mogły odsłuchiwać wiadomości od swoich przyjaciół, zredagowane w formie tekstu jako nagrania imitujące ich głos.

Meta twierdzi też, że Voicebox pozwoli użytkownikom nagrywać swój własny głos w obcym języku - zupełnie tak, jakby posiadali jego zaawansowaną znajomość. Model ma być również pomocny w tworzeniu tzw. wirtualnych asystentów i wspierać twórców internetowych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama