Technologie
Firmy technologiczne wybudują miasto. W tle obawy o bezpieczeństwo narodowe
Grupa prominentnych inwestorów i przedsiębiorców z sektora nowych technologii chce wybudować nowe miasto w północnej części Kalifornii. Pomysł nie podoba się wojsku - mieści się tam baza sił powietrznych USA.
Obawy o bezpieczeństwo narodowe towarzyszą dyskusji nad nowym pomysłem grupy prominentnych przedsiębiorców i inwestorów z Doliny Krzemowej, którzy chcą wybudować nowe miasto w północnej części Kalifornii - podaje dziennik „Wall Street Journal" .
Pomysłodawcy tego projektu zrzeszeni w ramach organizacji Flannery Associates rozpoczęli już wykup ziemi w pobliżu zlokalizowanej tam bazy sił powietrznych USA, co nie podoba się urzędnikom związanym z wojskiem.
Nowe miasto
Rzecznik grupy Brian Brokaw deklaruje, że na ziemi w hrabstwie Solano powstaną wysokopłatne miejsca pracy, dostępne i przyjazne rodzinom domy zasilane czystą energią, zrównoważona infrastruktura, a cały obszar będzie zdrowym i bezpiecznym miejscem do życia dla jego mieszkańców.
Brokaw deklaruje przy tym, że chce współpracować z bazą Travis sił powietrznych USA, która zlokalizowana jest niedaleko planowanego terenu inwestycji. Wojskowi obawiają się, że kiedy w pobliżu wyrośnie nowe miasto , będzie to stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Siły powietrzne od miesięcy interesują się historią działalności i życiorysami inwestorów oraz przedsiębiorców zaangażowanych w projekt, wśród których znajdują się m.in. wschodząca gwiazda świata finansjery - związany w przeszłości z Goldman Sachs Jan Sramek, a także Reid Hoffman - współzałożyciel serwisu LinkedIn, inwestorzy venture capital Marc Andreessen, Chris Dixon i inni, a także współzałożyciele serwisu do obsługi płatności cyfrowych Stripe. W grupie jest też wdowa po współtwórcy koncernu Apple - Steve Jobsie, Laurene Powell Jobs.
Wątpliwości
„WSJ" pisze, że wśród mieszkańców hrabstwa Solano obecnie dystrybuowane są anonimowe ankiety proszące o wyrażenie opinii na temat powstania nowego miasta z „dziesiątkami tysięcy nowych mieszkań", a także farmą fotowoltaiczną, sadami owocowymi i otwartą, publicznie dostępną przestrzenią. Miejscowi urzędnicy twierdzą, że najpewniej badanie zamówiła organizacja inwestorów i przedsiębiorców chcąca wybudować tam miasto - bo tylko ona ma w interesie pozyskanie tak bezpośrednich danych na ten temat.
Do tej pory Flannery zapłaciło za ziemię w Solano 45 milionów dolarów i podarowało kolejne 5 milionów na rzecz rozwoju „zrównoważonych społeczności", których celem jest wspieranie osób o niskich dochodach - pisze dziennik.
Los bazy wojskowej Travis pozostaje nieznany - a inwestorzy nie deklarują, jak mają zamiar odpowiedzieć na wątpliwości wokół swoich planów, jak i pytań o możliwe konsekwencje projektu dla bezpieczeństwa kraju.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany