Reklama

Biznes i Finanse

Inteligentne miasta na celowniku cyberprzestępców. Coraz więcej wyzwań

fot. Nerses Khachatryan/ Unsplash / Domena publiczna/
fot. Nerses Khachatryan/ Unsplash / Domena publiczna/

Inteligentne parkingi i oświetlenie, zarządzanie ruchem drogowym w czasie rzeczywistym, monitoring przestrzeni publicznej czy zdalny odczyt liczników, a w efekcie wyższa jakość życia uwzględniająca aspekty ekologiczne – miasta zmieniają się za sprawą wdrożenia rozwiązań z obszaru smart city. Wraz z rozwojem inteligentnych rozwiązań, coraz częściej interesują się nimi cyberprzestępcy – przykładowo atak ransomware z 2019 roku na amerykańskie Baltimore sparaliżował miasto i kosztował 18 milionów dolarów. 

Rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję i Internet Rzeczy pomagają samorządom sprawniej zarządzać przestrzenią publiczną. Pandemia Covid-19 przyspieszyła wdrażanie rozwiązań w obszarze inteligentnych miast. Trend dotyczy także Polski - coraz więcej krajowych samorządów korzysta z nowoczesnych technologii digitalizujących przestrzeń publiczną. Ułatwiają one zarządzanie skomplikowanym miejskim organizmem czy to w zakresie sprawnego funkcjonowania wielu systemów, zarządzania infrastrukturą krytyczną czy przetwarzania danych w oparciu o technologie Big Data.

W Katowicach funkcjonuje Inteligentny System Monitoringu i Analizy, który analizując dane z ponad 250 kamer i potrafi wykryć kolizję drogową, zbiegowisko lub leżącego człowieka, co pozwala szybko reagować na niebezpieczne sytuacje. We Wrocławiu działa nowoczesny system zarządzania siecią wodociągową, który m.in. pozwala szybciej wykryć wycieki z sieci. Dzięki korzystaniu z systemu udało się oszczędzić setki milionów litrów wody. Pod koniec 2018 roku władze miasta podpisały umowę z jednym z operatorów komórkowych na stworzenie systemu – działającego w oparciu o Internet Rzeczy - pozwalającego dokładnie lokalizować miejskie autobusy, tak aby poprzez dostosowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, na których się znajdują, skrócić czas ich przejazdu.

Globalny rynek rozwiązań z zakresu smart city do 2028 roku zwiększy swoje przychody prawie ośmiokrotnie w porównaniu do roku 2020 - przewidują analitycy Grand View Research. Z kolei według danych World Economic Forum w 2022 roku wydatki na ten cel osiągną poziom ponad 150 mld dolarów.

Miasta atrakcyjnym celem cyberprzestępców

Czy jednak mamy świadomość, że zmiany te mogą pociągać za sobą realne zagrożenie atakiem cybernetycznym? Nowy Jork, San Francisco, Baltimore, Frankfurt, La Rochelle i Angers czy Liege – lista miast dotkniętych cyberatakami stale się wydłuża.

"Rozwój idei smart city systematycznie przyspiesza. Inteligentne miasta to przyszłość, która dzieje się na naszych oczach. Tempo jej wdrażania nie idzie jednak w parze z odpowiednim poziomem zabezpieczenia ogromnej liczby danych czy połączeń sieciowych. W konsekwencji inteligentne miasta stają w obliczu kryzysu bezpieczeństwa, który może rodzić poważne skutki dla mieszkańców" – komentuje Piotr Zielaskiewicz, product manager Stormshield.

"Inteligentne rozwiązania wykorzystywane przez administrację do kontaktów z obywatelami generują i gromadzą ogromne zbiory danych. W efekcie władze lokalne czy przedsiębiorstwa samorządowe są dysponentami informacji niezwykle cennych dla przestępców. Dane na temat daty czy miejsca urodzenia oraz adres konkretnej osoby mogą zostać wykorzystane do stworzenia fałszywych dokumentów lub uzyskania dostępu do kont internetowych. Często profile użytkowników zabezpieczone są hasłami powiązanymi z tego typu informacjami. Dlatego tak ważna jest ochrona tych zasobów" – dodaje.

Realne zagrożenia dla mieszkańców

Idea smart city opiera się m.in. na stworzeniu cyfrowego ekosystemu połączonych urządzeń i aplikacji. Im bardziej miasta stają się inteligentniejsze i bardziej połączone dzięki rozwiązaniom bazującym na nowoczesnych technologiach, tym szersze jest pole do ataku dla cyberprzestępców.

Mogą oni atakować na przykład szeroko stosowane protokoły LoRaWAN wykorzystywane przez urządzenia Internetu Rzeczy (Internet of Things) do połączenia z siecią – czy to w ramach rozwiązań smart city, czy w przemyśle, sektorze medycznym lub użytkowników indywidualnych. Z kolei dzięki zdobytym kluczom oprogramowania przestępcy mogą sabotować miasta z użyciem techniki „odmowa usługi” (DDoS).

W praktyce atak na infrastrukturę miejską może spowodować paraliż jego funkcjonowania, na przykład dezorganizując komunikację na ulicach czy czasowo lub stale wstrzymując dostawy wody, gazu, ciepła czy energii elektrycznej. Z kolei wyłączenie monitoringu miejskiego może prowadzić do pogorszenia się bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. W takich przypadkach przywrócenie funkcjonowania systemów i powrót do normalności może wymagać sporego nakładu czasu i środków finansowych.

Przykład ataku na amerykańskie miasto Baltimore w 2019 roku pokazuje schemat i skutki działania cyberprzestępców. Hakerzy zablokowali kilka tysięcy komputerów należących do miejskich służb i instytucji. W efekcie całkowicie została sparaliżowana praca samorządu. Ten atak ransomware spowodował utratę dostępu do miejskiego monitoringu i systemu automatycznego poboru opłat za media. Przestępcy za odblokowanie urządzeń zażądali okupu w wysokości kilkunastu milionów dolarów.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Cechą charakterystyczną miast przyszłości będzie nagromadzenie różnego typu liczników/czujników (np. energii, oświetlenia ulic), chipów RFID monitorujących ruch czy segregację odpadów. Również infrastruktura inteligentnych budynków będzie funkcjonowała w oparciu o urządzenia monitorujące pracę kamer, żarówek, czujników temperatury, bram, drzwi czy wind. Aby sprawnie funkcjonować większość tych systemów musi ze sobą współpracować w ramach połączonej sieci, która również wymaga ochrony przed atakami.

"Dlatego, jak każdy system łączący się z internetem, także elementy smart city wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Szyfrowania danych, tworzenia zapór, uwierzytelniania i zarządzanie prawami dostępu. Wskazana jest także segmentacja systemów, w oparciu o które funkcjonują, ponieważ sytuacja gdy wszystkie systemy informatyczne są ze sobą połączone to najprostsza droga do przenoszenia uszkodzeń z jednego systemu do drugiego. Wskazane jest również mapowanie sprzętu i systemu informatycznego, bo pozwala ono w pełni zrozumieć jakie zabezpieczenia są niezbędne" – podsumowuje Piotr Zielaskiewicz.

Na podst. informacji prasowej Dagma


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama