Reklama

Polityka i prawo

Sztuczna inteligencja wspiera Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów polska
Zdjęcie gmachu Ministerstwa Finansów. Widok na powiewające przed wejściem flagi Polski i Unii Europejskiej.
Autor. Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL)/X

Zapytaliśmy wszystkie ministerstwa o strategię dotyczącą zastosowania AI w pracy urzędowej, część z nich w ogóle nie odpowiedziała. Teraz swoim stanowiskiem podzielił się resort finansów.

W sierpniu br. informowaliśmy, że każdy z resortów ma inne podejście do wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy urzędników, choć - przynajmniej z założenia - powinna obowiązywać w rządzie jedna, spójna strategia.

Czytaj też

Reklama

W środę 2 października, w czasie organizowanej przez naszą redakcję konferencji Cyber24 Day dr Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji w ramach dyskusji panelowej stwierdził, że „w obszarze sztucznej inteligencji w administracji publicznej dzieje się już wiele”.

Skąd taki wniosek? „Opublikowaliśmy pierwsze rekomendacje wykorzystania AI w administracji publicznej. Są publicznie dostępne, przyjęte przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji i skierowane do wszystkich urzędników i urzędniczek. Następny dokument będzie poświęcony technicznym zagadnieniom wykorzystania sztucznej inteligencji w administracji, ponieważ pierwszy dotyczył podstawowych pojęć, które każdy, kto wprowadza AI, powinien znać. Chodzi o takie kwestie jak źródła danych, ich przechowywanie, przypomnienie, aby nie wykorzystywać modeli do obrabiania danych wrażliwych. Równolegle przekażemy na stały Komitet Rady Ministrów w ciągu najbliższego tygodnia- dwóch; projekt ustawy o informatyzacji, który zwiększy koordynację Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji” - zaznaczył wiceminister.

Czytaj też

Reklama

Resort finansów: rozwiązania IT, w tym AI

Po trzech miesiącach od przekazania pytań przez redakcję CyberDefence24 otrzymaliśmy natomiast stanowisko resortu finansów w sprawie strategii dotyczącej sztucznej inteligencji.

„Pracownicy resortu finansów, w zależności od zakresu swoich zadań, wykorzystują szerokie spektrum rozwiązań informatycznych wspomagających ich pracę, w tym także rozwiązania z obszaru szeroko rozumianej AI. Z uwagi na specyfikę prowadzonych działań, niestety brak jest możliwości udzielenia szczegółowej informacji dotyczącej wdrożonych rozwiązań AI, a także planów z tym związanych” - stwierdziło biuro komunikacji Ministerstwa Finansów.

Jak dodano, MF prowadzi na bieżąco monitoring rozwiązań, których wdrożenie może pomóc w poprawie efektywności w realizowaniu zadań.

Czytaj też

Reklama

Dostawcy zewnętrzni i własne kompetencje

Mimo zastrzeżenia o „braku szczegółów” - jak się dowiedzieliśmy - resort wykorzystuje narzędzia z komponentami AI dostawców zewnętrznych oraz rozwija własne kompetencje w tym obszarze.

„Całość procesu odbywa się z uwzględnieniem warunków wynikających z nastawienia na realizację interesu publicznego i ochronę praw jednostki, przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnego rozwoju organizacji.W zależności od obszaru i specyfiki zadań, w resorcie finansów AI wykorzystywana jest zarówno do generowania treści jak również ich analizy: tekst, obraz” - usłyszeliśmy.

Ministerstwo zastrzega także, że chce wykorzystywać „efekt synergii” w stosowanych narzędziach: od klasycznych rozwiązań IT i algorytmów opierających się o tzw. reguły biznesowe („wypracowywane we współpracy z doświadczonymi pracownikami Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej oraz jednostek podległych”), po rozwiązania z obszaru uczenia maszynowego, które „ewoluują w stronę rozwiązań AI”.

Jak zatem widać, podejście resortu finansów różni się od innych, np. pracownicy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie korzystają z takich narzędzi, podobnie jak ci z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Część resortów wskazuje jasno, jakie aplikacje wykorzystuje; część ich nie blokuje, a część ich nie zakazuje.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama