Reklama

Technologie

Częstotliwość 700 MHz dla 5G. Korzysta z niej Deutsche Telekom

fot. Michael Förtsch/ Unsplash /Zdjęcie poglądowe/

Niemiecki operator telekomunikacyjny Deutsche Telekom poinformował, że korzysta już z widma w paśmie 700 MHz, by świadczyć usługi 5G w całym kraju.

Zdaniem operatora, pasmo 700 MHz poprawia zasięg komunikacji mobilnej na terenach wiejskich w całych Niemczech. Transmitować 5G ma obecnie ponad 3 tys. anten w 1100 różnych lokalizacjach, na wskazanej częstotliwości.

Czytaj też

„W trakcie rozbudowy, wykorzystanie częstotliwości 700 MHz dla 5G jest logiczną kontynuacją naszej strategii: chcemy oferować naszym klientom najlepszą sieć zawsze i wszędzie. Dzięki szybkiemu internetowi i poprawie zasięgu 5G na obszarach wiejskich docieramy do jeszcze większej liczby osób w całym kraju. W ten sposób tworzymy prawdziwą wartość dla naszych klientów” – skomentował Walter Goldenits, szef technologii w Deutsche Telekom, cytowany przez serwis RCR Wireless News.

Operator poinformował także, że ponad 92 proc. gospodarstw domowych w Niemczech posiada dostęp do jego sieci 5G, natomiast do zasięgu LTE – 99 proc. W sumie ponad 67 tys. anten ma transmitować już 5G na terenie całych Niemczech, a w paśmie 3,6 GHz sieć ma być dostępna w ponad 400 miejscowościach.

Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur) wskazywała na koniec października ub.r., że z oficjalnych danych wynika, iż ponad 53 proc. obszaru Niemiec jest objęta przez usługi co najmniej jednego dostawcy 5G, a 96 proc. – technologią 4G.

Co w Polsce z 5G?

Przypomnijmy, że w Polsce sytuacja wygląda inaczej: Stały Komitet Rady Ministrów nadal nie zajął się projektem noweli ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), co jest równoznaczne z tym, że Urząd Komunikacji Elektronicznej nie będzie szykował się do rozdysponowania częstotliwości z tzw. pasma C dla operatorów telekomunikacyjnych. Jest to potrzebne do budowy sieci piątej generacji (5G).

Czytaj też

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze