Reklama

Technologie

Brytyjczycy chcą okiełznać AI? Miliony funtów na badania

Według deklaracji przedstawicielki brytyjskiego rządu ogłoszonej podczas AI Safety Summit w Seulu, Londyn ma przeznaczyć 8,5 mln funtów na rzecz badań nad bezpieczeństwem AI.
Według deklaracji przedstawicielki brytyjskiego rządu ogłoszonej podczas AI Safety Summit w Seulu, Londyn ma przeznaczyć 8,5 mln funtów na rzecz badań nad bezpieczeństwem AI.
Autor. Igor Sporynin/Unsplash

Wielka Brytania zamierza przeznaczyć 8,5 mln funtów na badania i rozwój sztucznej inteligencji w celu walki z cyberzagrożeniami. Ogłoszone podczas seulskiego AI Safety Summit zamiary brytyjskiego rządu mają poprawić ochronę społeczeństwa przed sztuczną inteligencją. Jednak decyzja jest równie istotna w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Sprawa cyberbezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii dość często pojawia się na łamach CyberDefence24. W ostatnim czasie, ofiarą hakerów padło kilkaset regionalnych i lokalnych portali informacyjnych w całym kraju. Statystyki za 2023 rok zebrane przez firmę Apricorn wskazują, że zarówno na niższych, jak i wyższych szczeblach rządowych dochodzi do dużej liczby incydentów bezpieczeństwa czy zgubionych urządzeń.

Czytaj też

Reklama

Brytyjski rząd chce badań nad sztuczną inteligencją

Pomimo doniesień sugerujących, że brytyjskie władze bagatelizują problem, są podejmowane działania, których celem jest walka z cyberzagrożeniami. Jak podaje serwis Infosecurity Magazine, sekretarz technologii Michelle Donelan ogłosiła w środę podczas AI Safety Summit w Seulu, że Wielka Brytania przeznaczy 8,5 mln funtów (ok. 42,67 mln zł w przeliczeniu) na badania związane z bezpieczeństwem sztucznej inteligencji.

Chodzi dokładnie o to, by w wyniku prowadzonych badań udało się lepiej zrozumieć kwestie związane z ochroną społeczeństwa przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, a także wykorzystać dobre strony tej technologii. Sektorem, na którym skupią się badacze oprócz malware, są deepfake’i – blisko 1/3 ekspertów natknęła się na nie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Czytaj też

Reklama

Wybory na Wyspach już za rogiem

Dofinansowanie do badań będą mogły uzyskać jedynie podmioty z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Rząd zachęca jednak do współpracy z zagranicznymi podmiotami, co do której nie będzie żadnych ograniczeń. Czy faktycznie program przyniesie oczekiwane przez władze skutki? Czas pokaże.

Nietrudno się jednak domyślić, że za decyzją brytyjskiego rządu stoi coś więcej. Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ogłosił także, że wybory parlamentarne w tym kraju odbędą się 4 lipca 2024 roku. Można podejrzewać, że Wyspy staną się w tym okresie celem wzmożonej dezinformacji ze strony Rosjan, jak również i cyberataków.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama