Reklama

Technologie

Bańka pękła. Co dalej z rynkiem NFT?

Jaką wartość ma dziś rynek NFT?
Jaką wartość ma dziś rynek NFT?
Autor. Andrey Metelev/ Unsplash

Jeszcze w ubiegłym roku rynek NFT, czyli niewymienialnych tokenów – unikatowych zasobów cyfrowych działających w oparciu o technologię blockchain, przeżywał boom na rynku gier, cyfrowej sztuki czy wśród infuencerów. Bańka jednak pękła, a jak oszacowali naukowcy, 95 proc. tokenów jest dziś… bezwartościowych.

Reklama

Z raportu badaczy z dappGambl, którzy postanowili przeanalizować ponad 73 tys. kolekcji tokenów, wynika, że 95 proc. z nich jest bezwartościowych. Rynek przeżywający chwile sławy szczególnie na przełomie 2021 i 2022 roku, po prostu się zatrzymał.

Reklama

Dane NFT Scan na których bazowali badacze pokazują, że ponad 69 tys. z tokenów ma zerową wartość rynkową (0 ETH - Ether). Pisząc wprost, ponad 23 mln ludzi na całym świecie, które posiada cyfrowe zasoby w tej chwili może powiedzieć, że nie prezentują one żadnej wartości.

Natomiast 41 proc. tokenów, które są cokolwiek warte, mogą się „pochwalić” wyceną na poziomie między 5 a 100 dolarów. Nie jest to z pewnością spełnienie marzeń dla żądnych szybkiego zysku.

Reklama

„Podkreśla to niezwykle ryzykowny charakter rynku NFT i potrzebę należytej staranności przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów, zwłaszcza o wysokiej wartości” – stwierdzili badacze w raporcie, cytowanym przez serwis Cybernews.com.

    Kubeł zimnej wody?

    Ocenili również, że taka wycena powinna stanowić „otrzeźwienie” dla osób, które entuzjastycznie podchodziły do NFT. Poza historiami, które przebijały się do mediów - o milionowych zyskach osób sprzedających swój „cyfrowy zasób” - można trafić na wiele pułapek i po prostu zanotować gigantyczne straty.

    Reklama

    Dla porównania, jeszcze dwa lata temu rynek NFT osiągał szczyt, kiedy to łącznie wartość miesięcznego obrotu wynosiła 8,2 mld dolarów. Obecnie tygodniowo - w lipcu br. - było to ok. 80 mln dolarów (czyli 3 proc. wartości z sierpnia 2021 roku).

    „To surowe przypomnienie, że chociaż przestrzeń NFT wprowadziła rewolucyjny - nowy model własności i monetyzacji aktywów cyfrowych, pozostaje wysoce spekulacyjnym i niestabilnym rynkiem” – ocenili badacze.

    Reklama

    Ich zdaniem, aby przetrwać na niestabilnym rynku, NFT musi mieć albo istotną wartość historycznie (ze względu na swoją przeszłość), albo być prawdziwą sztuką lub w jakiś sposób - być użyteczne.

      Trend do przewidzenia?

      "Boom na NFT to efekt fascynacji nowością. Moda napędzana przez celebrytów i inne znane osoby, które podziwiamy i obserwujemy. Posiadając własne zasoby cyfrowe chcemy wkupić się (dosłownie) do wyjątkowego grona, małej społeczności, a przy tym pokazać światu nasz status. Dokąd nas to zaprowadzi?" - pytaliśmy na łamach #CyberMagazynu już w styczniu ubiegłego roku .

      Reklama

      Okazało się, że mieliśmy rację - można było się spodziewać pęknięcia spekulacyjnej bańki.

      /NB

      Reklama
        Reklama

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

        Reklama
        • NFT
        Reklama

        Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

        YouTube cover video

        Komentarze

          Reklama