Reklama

Technologie

Alarm przeciwlotniczy. Ukraińska aplikacja z głosem Luke’a Skywalkera

ukraina star wars
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter / Insomnia Cured Here/Flickr/CC BY-SA 2.0 / CyberDefence24

Znany z roli Luke’a Skywalkera („Gwiezdne wojny”) aktor – Mark Hamill – udzielił swojego głosu ukraińskiej aplikacji, ostrzegającej obywateli przed rosyjskimi atakami z powietrza. To jednak nie jedyna inicjatywa, jaką podejmuje dla Kijowa.  

Reklama

Ukraina wykorzystuje technologie w wielu obszarach, aby wspierać wojsko i cywilów podczas rosyjskiej inwazji. Nowoczesne rozwiązania mają m.in. podnieść bezpieczeństwo obywateli poprzez np. wczesne informowanie ich o zagrożeniu. Idąc z duchem czasu, opracowano specjalną aplikację „Air Alert", która zawiadamia użytkowników o potencjalnych atakach wroga.

Reklama

Jak informowaliśmy, apka jest dostępna w wersjach na Androida oraz iOS i można ją pobrać za darmo ze Sklepu Play oraz AppStore. Oprogramowanie powiązano z ukraińskim systemem obrony powietrznej. W momencie gdy zaczynają wyć syreny, „Air Alert" ostrzega użytkowników przed np. nadlatującymi rosyjskimi pociskami. To zwiększa szanse na schronienie.

Czytaj też

„Niech moc będzie z Tobą”

Teraz komunikaty o alarmie przeciwlotniczym przekazuje również... Luke Skywalker z „Gwiezdnych wojen". A w zasadzie to aktor Mark Hamill, który udzielił swojego głosu aplikacji.  

Reklama

W rozmowie z agencją Associated Press podkreślił, że kiedy był w Kalifornii z podziwem patrzył na Ukrainę i jej walkę z rosyjskim agresorem. Wojna za naszą wschodnią granicą przypomina mu sagę „Gwiezdne wojny", ponieważ w obu przypadkach widać dzielnych bohaterów, pokonujących ostatecznie imperium zła.

Udzielając swojego głosu aplikacji, aktor chciał w jakiś sposób pomóc ukraińskiemu społeczeństwu. Chociażby poprzez podnoszenie morale. Po każdym odwołaniu alarmu przeciwlotniczego Luke Skywalker mówi: „Niech moc będzie z Tobą" (w języku angielskim).

Czytaj też

Nieustające alerty

Tego typu komunikaty ukraińscy użytkownicy aplikacji słyszą nawet kilka razy dziennie. Bywa tak, że alarmy pojawiają się co kilka godzin przez całą dobę. Część z nich okazuje się fałszywa, lecz wiele faktycznie ostrzega przed rosyjskimi uderzeniami z powietrza.

Alerty głosowe są dostępne w dwóch językach: ukraińskim (kobiecy głos) oraz angielskim (Mark Hamill). Jak podaje Associated Press, nie brakuje użytkowników, którzy wybierają wersję z Luke'iem Skywalkerem. To szczególnie popularna opcja wśród młodych Ukraińców.

Czytaj też

Zbiórka na drony

To jednak nie jedyna inicjatywa Marka Hamilla na rzecz wsparcia naszego wschodniego sąsiada. Zbiera również środki na zakup dronów rozpoznawczych dla sił Zełenskiego. Pieniądze pochodzą ze sprzedaży podpisanych przez niego plakatów z „Gwiezdnych wojen".

„Ja sobie tutaj siedzę w domowym zaciszu, a na Ukrainie występują przerwy w dostawie prądu, brakuje żywności a ludzie naprawdę cierpią. To motywuje mnie do robienia tego, co mogę (aby pomóc – red.)" – zaznacza aktor w rozmowie z Associated Press.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. bmc3i

    Luke, may the force be with you.

Reklama