Reklama

Armia i Służby

Drony DJI na ukraińskim froncie. „Potępiamy ich bojowe użycie”

wojna Ukraina
Fot. Wolfgang Schwan/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Drony chińskiego producenta DJI są wykorzystywane przez Ukraińców na polu bitwy do walki z Rosją. Firma krytykuje bojowe użycie swoich bezzałogowców.

Jak informowaliśmy, ukraińscy operatorzy dronów wykorzystują produkty DJI m.in. do obserwacji pola walki, identyfikacji wroga i koordynacji ostrzału artylerii. Do tego celu używają np. DJI Matrice 30T lub podstawowego DJI Mavic 3 (bliżej rosyjskich pozycji). 

DJI Mavic 3
DJI Mavic 3
Fot. C.Stadler/Bwag/Wikimedia Commons/CC4.0

Czytaj też

DJI: potępiamy użycie naszych dronów do walki

Użycie bezzałogówców DJI do walki i operacji wojskowych nie podoba się ich producentowi. Na łamach naszego portalu firma podkreśla, że jej drony są przeznaczone wyłącznie do użytku cywilnego

„W przeciwieństwie do innych firm z branży, nigdy nie produkowaliśmy sprzętu wojskowego, nigdy nie dostosowywaliśmy naszych produktów (do celów wojskowych – red.) ani (...) nigdy nie wprowadzaliśmy na rynek lub sprzedawaliśmy produktów do użytku bojowego w żadnym kraju” – podkreśla DJI w komentarzu dla CyberDefence24. 

Chiński firma jednoznacznie i wyraźnie potępia wykorzystywanie jej dronów do walki. „Kierujemy się tymi zasadami od początku naszej działalności” – zaznacza producent bezzałogowców.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze (3)

 1. michmu

  jednak Putin coś załatwił u Xi? ciekawe czy drony nawiedzi fala dziwnych awarii...

  1. bc

   Na wszelki wypadek trzeba zablokować możliwość aktualizacji softu.

 2. Chinol

  USa i tak znajda sposb by ich o cos oskarzyc. Odchdzimy od swiata spawediwego na rzecz swiata "Co usa powie to prawda"- deficnaja agresji bedzie= jesli USa decuja sie na agresje jest to nazwane wolnoscia. Jesli usa wspieraja dykatara jest on mezem stanu.

  1. Darek S.

   Aż dziwne, że ten komentarz przeszedł. To jest prawda. Ale uwierz mi Chińczycy będą jeszcze gorsi, to prawdziwi rasiści. Właśnie jesteśmy świadkami zmiany sił. Jak porównasz PKB Chin i USA, przyjmując wyliczenie, nie według cen towarów i usług, ale według ich wartości Chinole mają już Gospodarkę większą od Amerykańskiej. I powolutku, tak żeby nikt nie zauważył nagle staną się pierwszą potęgą militarną już niedługo. Jak tak postanowią, zajmie to im tylko 5 lat, zobaczysz.

 3. Pucin:)

  Chińczyki a kogo to obchodzi!!!!!! - pamiętajcie, że wobec Was również to zostanie użyte do rozpoznania pola waliki!!!!! :)