Reklama

Armia i Służby

Fałszywe zbiórki na ukraińskie dzieci dotknięte wojną. Sprawa 10 mln hrywien

oszuści zbiórki charytatywne
Ujęcie z czynności ukraińskiej policji.
Fot. Національна поліція України/YouTube

Grupa oszustów zorganizowała fałszywe zbiórki charytatywne na ukraińskie dzieci dotknięte wojną. Sprawcy namawiali różne przedsiębiorstwa i organizacje do zaangażowania się w rzekomo niesienie pomocy potrzebującym. Zebrane środki w większości podzielili między siebie. 

Funkcjonariusze cyberpolicji z Kijowa, we współpracy z wydziałem śledczym z Darnicy, zidentyfikowali trzech organizatorów procederu, którzy byli odpowiedzialni za zakładanie fałszywych zbiorek charytatywnych na ukraińskie dzieci dotknięte wojną.  

Z czasem dołączyły do nich kolejne trzy osoby i wówczas sprawcy otworzyli call center. Wydzwaniali do różnych przedsiębiorstw i organizacji, prosząc ich o zaangażowanie się w zbiórkę – wskazuje ukraińska policja.

Czytaj też

Próbując ukryć swoje prawdziwe zamiary, przestępcy przekazali 5 proc. z otrzymanych środków na cele charytatywne. Pozostała kwota trafiła do ich kieszeni po podziale. Mówi o łącznie ponad 10 mln hrywien (ok. 1,2 mln zł).

Funkcjonariusze przeprowadzili przeszukania mieszkań oszustów oraz lokalizacji, gdzie znajdowało się call center. Zabezpieczono sprzęt, w tym komórki, laptopy, a także karty bankowe i dokumenty. 

Ukraińska policja udostępniła nagranie z przeprowadzonych czynności: 

YouTube cover video
Nagranie z czynności prowadzonych przez ukraińską policję.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze